Bylo nalezeno jasné potvrzení hypotézy o ekologické katastrofě, která vedla k zániku Mayské civilizace.  Mayská civilizace zmizela náhle kolem přelomu tisíciletí, 500 let před příchodem Kryštofa Kolumba. V polovině 10. století se zastavilo budování velkolepých pyramid a chrámů, obyv atelé odešli z kvetoucích měst. Když Evropané dorazili, z celé "říše" zbyly kočovníci a malé izolované sídliště, neustále válčící mezi sebou. Vědci přišli se dvěma hypotézami o příčinách zmizení velké civilizace. Za prvé, byli poraženi ve válkách s jinými národy střední Ameriky – především Toltéky. Druhá hypotéza se zabývala ekologickou katastrofou způsobenou použitím primitivního zemědělství, založeného na zúrodňování předem vypálené džungle.

Podle mayských textů, dešifrovaných ruským lingvistou Jurijem Knorozovem, docházelo každé tři až čtyři roky k zalesnění vyčerpaných polí a nová pole se získaly vypálením džungle. Navíc, velké množství dřeva bylo potřebné pro pálení vápna pro stavbu budov. V důsledku odlesňování se změnila struktura půdy, což vyvolalo sucho, což dramaticky snížilo výnosy mayské monokultury – kukuřice. V poslední době došlo k objevům, které přispěly významnými argumenty k podpoře této hypotézy. Američtí biologové David Lenz a Brian Hokadey studoval 135 vzorků z dřevěných konstrukcí 6 chrámů a paláců ze starobylého města Tikal.

Ukázalo se, že s každým rokem výstavby se používalo dřevo stále horší a horší kvality. A na úplném konci byl použit čerstvě pokácený ovocný strom sapodilla. Už to svědčí o ekologické katastrofě, která nakonec přivedla civilizaci k zániku. Nynější Mayové, přes genocidu conquistadorů a inkvizice, žijí v počtu 6 miliónů v Mexiku, Guatemale, Belize a Hondurasu.
(slk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340247
DnesDnes218
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden218
Tento měsícTento měsíc20404

Partnerské weby

apartman banner