Když byl ukamenován prvomučedník Štěpán, dali svědkové hlídat své pláště mládenci jménem Saul (Šavel). Později se z něj stal horlivý pronásledovatel křesťanů a členy nové církve nechával předvádět v poutech do Jeruzaléma. Na cestě do Damašku nad ním zaz ářilo světlo z nebes a Šavla jakýsi podivný blesk srazil z koně na zem. Uslyšel hlas Kristův a poté načas oslepl. Od té doby se z Šavla stává Pavel, pomáhá křesťanské obci, absolvuje čestné misijní cesty k evropským pohanům a píše své Listy. Dotáhl to až na mučedníka, někdy kolem roku 60 byl v Římě sťat. Svatý Pavel byl vychováván v židovské víře a po otci obdržel římské občanství, proto měl oproti jiným Židům četná privilegia, jen díky jim se jako svobodný římský občan mohl soudit s okupanty a odvolat se až k císaři.

Podle legendy je hlava sv.Pavla uchována v římské Lateráské bazilice, tělo leží v sarkofágu baziliky svatého Pavla za Hradbami. Zcela nedávno Vatikán oznámil senzační zprávu, rakev skutečně ukrývá světcovy ostatky! Náročný archeologický průzkum začal již v roce 2002, bylo nutno odstranit staré nánosy a pod hlavním chrámovým oltářem se dostat až k sarkofágu. Sondou v něm pak specialisté odebrali vzorky kostí. Výsledek rozboru potvrdil, že patří muži, který žil v prvním století našeho letopočtu. Unikátnost výzkumu potvrzuje i fakt, že sarkofág nebyl od svého uložení (pravděpodobně kolem roku 390) nikdy otevřen.

V souvislosti se světcovou hlavou se vyrojily i další spekulace: skutečně e ukryta kdesi v bazilice svatého Jana Lateránského? Pátrání tak trochu připomíná patálie kolem hlav našich ´´českých pánů´´´, popravených na pražském Staroměstském náměstí.

V souvislosti s rozborem kostí byla objevena i nejstarší Pavlova podoba. Jedná se o zobrazení na fresce v katakombách svaté Tekly. S pomocí počítačové animace se německým odborníkům podařilo vymodelovat světcovu tvář a tak můžeme vidět, jak apoštol pohanů asi ve skutečnosti vypadal.
 

Svatý Pavel byl světcem opravdu výjimečným. Byl ´´přeprogramován´´ s pomocí vyšší moci a cíleně vybrán mezi zasvěcence? Stal se pokračovatelem kultu svatého grálu, dalším vyslancem ´´království života věčného, které není z tohoto světa´´, jak o něm ve svých kázáních hovořil Ježíš Kristus? Byl korálkem promyšleného plánu, který jako růženec proměnil svět? A kdo k Pavlovi promlouval shůry, byl to opravdu sám Kristus?
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340251
DnesDnes222
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden222
Tento měsícTento měsíc20408

Partnerské weby

apartman banner