Jak naznačují statistiky z posledních let, průměrná délka života se v Evropě postupně zvyšuje, a to navzdory mnoha předčasným úmrtím, která způsobují zejména kardiovaskulární choroby, rakovina, AIDS i další nově se objevující

choroby. V České republice se průměrná délka života od roku 2000 zvýšila o čtyři roky. Z toho u mužů na 76,2 a u žen na 82,1 roku. I přes veškeré dobré aspekty se však lidé v České republice dožívají v průměru o několik let méně než třeba Francouzi, Španělé, Italové či obyvatelé Skandináviie To vše odhalilo mezinárodní srovnání dat Českého statistického úřadu.

Jak je tedy patrné, máme v České republice co dohánět. Abychom dohnali průměrný věk Francouzů před třemi lety, budou si s pomocí zdravé životosprávy i patrnou dávkou štěstí muži muset počkat až do roku 2027 a ženy do roku 2030. Obdobně dlouhý život, jako nyní Italové, by čeští muži mohli dosáhnout v roce 2031 a české ženy kolem roku 2028. V roce 2014 představovala střední délka života žen ve Španělsku 86,2 roku, ve Francii 86 let, v Itálii 85,6 a v Lucembursku 85,2 roku. Z členských států Evropské unie jsou na tom nejhůře v Bulharsku, kde se ženy v průměru dožívají až o čtyři roky nižšího věku než u nás a o osm let méně než Francouzky či Španělky. Bulhaři mají rovněž o téměř pět let kratší život než Češi a o devět let než Italové a Nizozemci.

(kov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970607
DnesDnes389
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4744
Tento měsícTento měsíc16212

Partnerské weby