V módě jsou prostorné kabely, velké tašky, do kterých se vejdou nejen osobní věci, kosmetika, drobné předměty, různé nezbytnosti, ale také třeba základní potraviny pro rodinnou večeři. Pro mnoho žen je zároveň nákupní taškou, do níž ukládají vedle jídla také objemné spisy, nápojové láhve, těžké předměty a

mnohé další věci. Víte, že nosnost kabelky, je maximálně dva až tři kilogramy? Pokud ji přetěžujete, může to vést k popraskání nebo jinému poškození kabelky, úchytů držadel, kovových karabin a ke zkrácení její životnosti.

Jak o ni pečovat

Lakovaná kabelka vyžaduje mimořádnou péči. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, promáčení i silný mráz. Obyčejný krém na boty na ni rozhodně nepatří, lakovaná vrstva by se mohla stát matnou. Semišovou tašku čistěte gumovým kartáčkem na semiš. Vlasovou useň nikdy nekrémujte, ale ošetřujte vhodnými impregnačními přípravky ve sprejích.

Na novou koženou tašku odborníci doporučují použít vhodný krém nebo impregnaci, čímž se vytvoří ochranná vrstva proti promáčení. Tu je dobré po určité době používání opakovat. Rozhodně se vyhněte agresivním chemikáliím, jako jsou například benzín nebo aceton. Na kabelky ze syntetiky použijte saponátové roztoky a potom je vytřete hadrem do sucha.

Prostor na uskladnění

Pokud kabelky nepoužíváte, uchovávejte je nejlépe v igelitových sáčcích. Předtím je nejdříve vycpěte novinami, měkkým papírem nebo větším množstvím plastových tašek, čímž zachováte jejich tvar. Na uskladnění by měly mít dostatek prostoru, aby se zabránilo jejich pomačkání, přeložení, nebo jiným deformitám. Takto poškozený svrchní materiál kabelky už nelze napravit.

Chytré vychytávky

Koženým kabelkám nesvědčí, pokud jsou dlouhodobě vystaveny přímému slunečnímu světlu, to může způsobit ztrátu barvy. Na jejich vyčištění nikdy nepoužívejte běžné mýdlo nebo prostředek na nádobí, mohli byste je zničit. Občas je vhodné zipy promazat včelím voskem. Pamatujte na to, že na údržbu kabelky nejsou vhodné krémy na boty, mají jiné vlastnosti než přípravky určené pro ošetřování kožené galanterie, mohlo by dojít ke znehodnocení tašky. Kabelku nikdy nenechávejte schnout na radiátorech, u otevřeného ohně, v důsledku tepla se kůže deformuje a rychle ničí.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040770
DnesDnes852
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4355
Tento měsícTento měsíc15123

Partnerské weby