...k obezitě může přispívat i příliš rychlá konzumace jídla? Správě snědený pokrm nejen usnadňuje hubnutí, ale také zlepší trávení, zabrání překyselení organismu, sníží výkyvy hladiny cukru v krvi. Pokud nestíháme žvýkat, tělo netráví efektivně, potřebuje více jídla. Důležité je

udělat si na jídlo čas, neboť hltání v dnešní uspěchané době s sebou nese ještě další riziko. Jak ukazují statistické údaje, přibývá úmrtí způsobených udávením. Podle jedné britské studie s příliš rychlou a nesoustředěnou konzumací jídla souvisí až pětaosmdesát procent úmrtí. A která věkové kategorie je nejvíce ohrožena? Pokud si myslíte, že malé děti, není tomu tak. Smrtelné nehody se týkají v souvislosti s hltáním u stolu zejména pětačtyřicátníků. Tedy lidí s hektickým způsobem života, vysokými kariérními cíli, nadměrným stresem.

...televize zkracuje život? Ve většině domácností se televizní přijímač považuje za člena rodiny. Život bez něj je zkrátka nemyslitelný. Jsme zvědaví, prahneme po informacích, potřebujeme být každou minutu v obraze, aby věděl, co se děje. Co na tom, že nás okrádá o čas, protože je v průběhu dne stále co sledovat. Možná tomu nebudete věřit, ale existuje vzájemný vztah mezi dobou strávenou sledováním televize a délkou života. Dokazují to výsledky jedné australské studie, které se zúčastnilo více než jedenáct tisíc osob starších pětadvacet roků. Podle ní člověk, jenž stráví šest hodin pohybem, intenzivní fyzickou aktivitou, bude žít nepochybně déle než ten, který jen drží ovladač a přepíná televizní kanály. Každá hodina strávená před obrazovkou televizoru má podle výzkumu australských vědců zkrátit délku života v průměru o dvaadvacet minut.

...máme raději psy než lidi? Není pochyb o tom, že se v mnoha domácnostech považují za rovnoprávné členy rodiny, mnohdy jim dopřáváme zbytečný luxus nejen pokud jde o pamlsky, ale i hračky. Bezbřehou lásku lidí ke svým čtyřnohým mazlíčkům dokládá i nedávno zveřejněná studie vědců z bostonské univerzity. Více než dvěma stovkám dobrovolníků dali přečíst čtyři smyšlené novinové zprávy o brutálním útočníkovi, který napadl svou oběť. Detaily byly shodné, jen oběť se pokaždé lišila - šlo o roční batole, třicetiletého dospělého, o štěně a dospělého psa. Největší míru empatie projevovali účastníci výzkumu dítěti, štěněti a psovi.

(pru)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2039659
DnesDnes647
VčeraVčera781
Tento týdenTento týden3244
Tento měsícTento měsíc14012

Partnerské weby