Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců, k čemuž běžně slouží kontroly při pravidelných dětských prohlídkách. Více by si dětí měli všímat především rodiče. Pokud zjistí, že u jejich dětí nejsou reakce na zrakové podněty dostatečné, například když dítě nereaguje či až příliš reaguje na světlo, neotáčí hlavičku za lidmi a

hračkami, měli by co nejdříve vyhledat očního lékaře. Prvních sedm let dítěte je totiž pro správné fungování zraku zcela zásadních. K důležitým proto patří zejména prevence. Dětský zrak potřebuje nejen podněty, ale zrovna tak i dostatek odpočinku. Prospívá mu též více pohybu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy A, E a C. Potřebné jsou rovněž omega-3 mastné kyseliny, zinek nebo lutein, které tělo získává z ryb, ořechů, ovoce a zeleniny.

Současná doba pak kromě všeobecného pokroku přináší mnoho faktorů, které správný vývoj oka ohrožují. Děti totiž tráví dlouhé hodiny v sedě doma u počítačů i u mobilních telefonů. Své oči tak neustále zatěžují, unavují a navíc se stále méně pohybují na čerstvém vzduchu. Dětské oči jsou také po velkou část dne vystaveny nevhodnému umělému osvětlení. Nejškodlivější jsou pro citlivé oči dětí zářivky, které stále ještě dnes najdeme ve třech čtvrtinách školních zařízení. Problémy způsobuje též nedostatek osvětlení v učebnách. Dlouhodobé působení takového světla oči rychle unaví, může vést k bolestem hlavy a nakonec i ke zhoršení zraku dítěte. Důležité je zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu. Zcela nevhodně působí na zrak dětí dlouhodobé hraní počítačových her, zvláště pak na malých displejích mobilních telefonů. Počítačům se v dnešní době sice nevyhneme, ovšem v předškolním věku počítačové monitory a displeje mobilů či tabletů mohou dětskému zraku skutečně uškodit. Pokud však děti tyto přístroje přesto používají, je třeba alespoň omezit dobu, kterou u nich tráví. Nemělo by se zapomínat ani na to, aby dítě mělo monitor nebo displej ve správné výšce a vzdálenosti od očí. V případě, že lékaři dítěti předepíší brýle, mělo by je pak poctivě nosit. Co se týká dioptrických čoček, doporučují je pro děti lékaři méně často. Spíše jen ve výjimečných případech, pokud je to z lékařského hlediska nezbytné.

(vel)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970595
DnesDnes377
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4732
Tento měsícTento měsíc16200

Partnerské weby