Tým výzkumníků zabývající se rozhovory s několika tisíci mladými lidmi ve Spojených státech zjistil, že sice určitá část mladých lidí je neustále obklopená přáteli, s nimiž se zná už od školy a se kterými udržuje přátelství i v dospělosti, avšak jen relativně málo studentů mělo v průběhu doby stále stejného nejlepšího kamaráda či

stejnou skupinu přátel. Mnozí mladí rovněž postrádají vědomí sounáležitosti a mají málo blízkých přátel, kterým se mohou svěřovat se svými problémy. Z jiné rozsáhlé studie vyplynulo, že většina dospívajících tráví přibližně 10 procent svého volného času kontaktem s přáteli, zatímco o samotě zůstávají až ve 20 procentech času. Z průzkumu vyšlo také najevo, že mladí lidé v USA ve věku od 8 do 18 let stráví v průměru šest a půl hodiny denně s očima přilepenýma k obrazovce, se sluchátky na uších a s rukama na joysticku nebo na klávesnici.

Nejen v USA, ale i v dalších vyspělých zemích světa mladí lidé zažívají, jak rychle se mění hodnoty a uspořádání rodiny. Se vzrůstajícím počtem rozvodů čím dál více mladých tráví část svého dětství jen s jedním z rodičů. Například v Japonsku, kde rodinná pouta patřila kdysi k velmi pevným, jsou nyní narušována především touhou po hmotném bohatství. Podle profesorů sociologie totiž většina rodičů dnešních dospívajících patří ke generaci, která se narodila v poválečném babyboomu. Vyrůstali tak v době, kdy se významně měnily hodnoty a byl zdůrazňován především ekonomický úspěch a hmotný zisk. Jak může přehnaný důraz na ekonomický úspěch a školní výsledky mladé lidi ovlivnit? V japonských sdělovacích prostředcích se často v této souvislosti objevuje termín "kireru", který označuje jev, kdy mladí lidé pod tlakem náhle ztratí nervy, jednají, jako by zešíleli. Příčinu vidí sociologové právě v tom, že se jim v rodině nedostává potřebného času a vedení.

(vel)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1991629
DnesDnes257
VčeraVčera738
Tento týdenTento týden2649
Tento měsícTento měsíc11245

Partnerské weby