Nevyvolává ve vás zůstatek na bankovním účtu příliš optimismu? Udělali jste v peněžence s vánočními svátky pořádný průvan? Tak je čas zamyslet se nad tím, jak ušetřit. Odhalte s námi tzv. žrouty peněz.

Začněte u potravin

Na nákup se vydávejte vždy s

plným žaludkem, nikdy ne hladoví. Pak vás nebude tolik honit mlsná a naložíte si do nákupního košíku mnohem méně zboží, nebudou vás pronásledovat zbytečně chutě. Dobré je také vypravit se do obchodního centra se seznamem věcí, přesným plánem, co chcete nakoupit. I s ním neutratíte tolik peněz. Jestliže to se šetřením myslíte vážně, sledujte slevové akce. Kupujte však jen produkty, o nichž víte, že je skutečně spotřebujete. Jinak by se mohlo stát, že je po nějaké době budete vyhazovat jako prošlé.

Výdaje za domácnost

Kape vám vodovodní kohoutek? Snažte se ho co nejdříve opravit. Možná s eto nezdáNebudete věřit tomu, ale spotřeba vody se tím může navýšit až o čtyřicet litrů týdně. Významnou spotřebu vody představují i staré typy toalet. Ušetřit můžete WC nádržkami s dvojitým nebo trojitým splachováním. Pokud máte starší ledničku, nezapomínejte ji častěji odmrazovat. Velmi silná vrstva ledu totiž zvyšuje spotřebu elektrické energie. Dáváte přednost příjemné relaxaci ve vaně před sprchováním? Jestliže chcete hospodárně nakládat s financemi, pak vězte, že sprchování je úspornější. I výběr žárovek hraje velkou roli. Investujte do úsporných, především tam, kde světlo svítí větší část dne. Dražším žárovkám na rozdíl od klasických také nevadí, když je budete často rozsvěcovat a zhasínat.

Úsporně při vaření

Patříte k těm, kteří nakupují každý den potraviny bez toho, že byste je spotřebovali, a tak končí v popelnici? I při přípravě jídla se dá ušetřit. Pokud navaříte více pokrmu, než se snědlo, nevyhazujte ho, ale zamrazte. Přijde vhod tehdy, když se vám nebude chtít vařit. Stravujete se každý den v restauraci, ve fast foodu? Je to sice pohodlnější, ale přijde vás to na dost peněz. Když si připravíte domácí pokrm a vezmete si ho v krabičce do zaměstnání, uvidíte, kolik peněz se dá ušetřit. Neumíte si představit pitný režim bez minerálních vod? Možná si řeknete, že vás moc nestojí, ale když si jejich spotřebu spočítáte za delší období, nebude to zrovna málo. Pití vody z kohoutku je tělu stejně prospěšné a navíc lacinější.

(es)

RADA SPIRITU

Zkuste si jeden měsíc poctivě zapisovat své výdaje a příjmy. Když si všechno s přehledem zdokumentujete, budete mít své finance pod kontrolou.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2039718
DnesDnes706
VčeraVčera781
Tento týdenTento týden3303
Tento měsícTento měsíc14071

Partnerské weby