Některé národy mají na obřadné pití šálku kávy svůj přesně stanovený čas. Například Němci okolo třetí odpoledne a říkají tomu „Kaffeezeit“. Dánové kávu pijí bez ohledu na denní a noční dobu, Italové jakbysmet. A Češi? Někteří z nás si neumějí představit bez pořádného

turka k snídani žádné ráno a ještě v mrákotách sahají po rychlovarné konvici či obsluhují kávovar. Prý by bez kávy nenastartovali organismus a nemohli by fungovat. Vědci a výživoví poradci jsou ovšem jiného názoru. Prý i když káva má bezpochyby povzbuzující účinky, pít ji hned po probuzení vede prý spíše k opačnému efektu. A navíc si naše tělo na ranní kávu zvykne a může si vytvořit odolnost. Podle studií to má souvislost s hladinou kortizolu v těle, hormonu, který určuje, zda je člověk vzhůru a čilý. Je dokázáno, že tento hormon se v těle objevuje kolem osmé až deváté hodiny ráno. Pokud tedy vstáváte v tuto dobu, nemusíte organismus povzbuzovat šálkem kávy.

Vyvstává tedy otázka, kdy kávu, která má bezesporu pozitivní účinky na lidský organismus, vlastně pít? Odborníci doporučují dopoledne mezi půl desátou a půl dvanáctou. V odpoledních hodinách mezi půl druhou a pátou hodinou.

A večer? Někteří jedinci tvrdí, že večerní káva jim nedovolí usnout a jiní, že na kvalitu jejich spánku rozhodně vliv nemá. Ale znáte to, chcete se podívat v televizi na film a najednou se vám chce spát. Sáhnete tedy po doušku kofeinu. A děláte chybu i vy, kteří tvrdíte, že po kávě dobře spíte. Opak je pravdou, nemusíte se totiž kvalitně vyspat, protože vaše tělo je stále v režimu pohotovosti. Takže o zdravém spánku se vám může jen ,zdát‘.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072105
DnesDnes193
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4553
Tento měsícTento měsíc19141

Partnerské weby