Rodí se děti jako nepopsaný list? Je na nás dospělých vštípit jim, co je dobré a co špatné? Nejnovější vědecké studie dokazují, že smysl pro dobro a zlo jsou jim vrozeny a že je umí od sebe odlišit. Slyšela jsem tuto historku od jednoho Čecha, který pobýval v rodině afrického těžaře zlata. Přinesl si odtud zajímavý

poznatek. Nejlepší kusy masa a největší porce dostanou rodiče a pokud jim chutná, na děti občas nezbude vůbec nic. Přitom rodina patřila mezi střední třídu, neměla se na tamější poměry vůbec špatně. Jednoho dne se při snídani o jídlo otec rozdělil s malou holčičkou. Když přišla matka z práce, oba sourozenci – chlapci - tuto skutečnost žalovali a matka dívku zbila. Proč? O nabídnuté jídlo se nerozdělila s bratry. To Evropan, navyklý, že to nejlepší patří dětem, vůbec nepochopí. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Děvčátko si od této chvíle bude pamatovat, že sobectví se nevyplatí a trestá.

To je však názor dospělých. dítě se chová podle své přirozenosti. Tento případ dokumentuje, že morálka dospělých se liší od morálky dítěte. A spravedlnost je v odlišných kulturních a socioekonomických podmínkách také chápána rozdílně.

Vědci dokázali, že malému dítěti, které se sotva začíná batolit, není neznámý soucit. Proto, když vidí plakat svého vrstevníka, podává mu hračku nebo něco k snědku, popřípadě ho hladí. Děti pomáhají i dospělým, a to samy od sebe. Zkuste malého „gentlemana“ poprosit, aby vám pomohl s (byť lehkou) taškou. Udělá to a žádnou odměnu za to nečeká. Stačí mu dobrý pocit z pochvaly.

Zkrátka vrozená morálka dětem nechybí. A je na nás dospělých, abychom jim svým pokřiveným jednáním nedávali špatný příklad.

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046027
DnesDnes662
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3559
Tento měsícTento měsíc20380

Partnerské weby