Nerada vyhazuji staré věci a mám radost, když se dají po opravě ještě použít. Ovšem zažila jsem válku, a proto jsem zvyklá šetřit. Tenkrát se hodně přešívalo, látek bylo málo. A staré pletené svetry se páraly a opět přeplétaly. Moje snacha je úplně jiného ražení. Vyhazuje věci, které by se ještě hodily, a mně vyčítá, že se ničeho nezbavím.“

Věra M., Ostrava

Na jednu stranu

vás opravdu šlechtí, že se snažíte dávat starým věcem s duší nový kabát. Ale pozor, abyste to nepřehnala. Ve vyšším věku je chorobné křečkování opravdovým problémem. Kupodivu se tomuto stavu říká Diogenův syndrom. Proč kupodivu? Tento starověký filozof totiž, podle svých vlastních slov, k životu nic nepotřeboval. Chodil po tržišti, prohlížel si množství nabízeného zboží a říkal: „To je na světě věcí, které nepotřebuji.“ Takže zdánlivý paradox.

Lidé, kteří se poddali chorobnému hromadění věcí, mívají vážný problém. Vše se jim může hodit. Staré sklenice od kompotů, prkna, ze kterých by mohla být někdy v budoucnu šikovná polička, kousky látek, ale i plastové obaly od potravin.

Patříte tedy k lidem, kteří touto nemocí trpí? To poznáte, odpovíte-li si na následující otázky. Udržujete nahromaděné věci, nebo je necháváte ležet ladem? Příliš často tvrdíte, že se to může v budoucnosti hodit? Máte doma odpadky? Reagujete nevrle, když vám někdo vyčte nepořádek? Odmítáte pomoc při případném úklidu?

Pokud jste si na většinu otázek odpověděla „ano“, měla byste se se svým problémem svěřit odborníkovi. Názory rodiny také v žádném případě nepodceňujte.

(elk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146246
DnesDnes514
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden514
Tento měsícTento měsíc14061

Partnerské weby