Je dokázáno, že čím dříve se člověk začne učit cizí jazyk, tím lépe. Ovšem na druhé straně, nemělo by se to přehánět. V dětské herně jsem před několika lety vyslechla rozhovor dvou maminek, které se dohadovaly, zda již mohou s dvouletou

dcerou zahájit výuku angličtiny. Ale ta malá, jak jsem si všimla, sotva dala dohromady jednoduchou větu v češtině.

Kdy tedy začít? A začneme-li v pozdějším věku, naučíme se cizímu jazyku dobře?

Vědci z Harvardu potvrdili, že optimální věk, kdy se naučíte dobře cizímu jazyku, je 17 let. Po dosažení plnoletosti prý schopnost učení postupně klesá. Tolik závěry výzkumu. Aniž bychom chtěli být puntičkářští, připomínáme, že v devatenácti letech člověk obvykle zahajuje vysokoškolské studium. Ovšem výzkumu se prý zúčastnilo 700 tisíc lidí a vědci se stále zamýšlejí nad jeho výsledky. Proč naše schopnost naučit se jazyku věkem klesá? Je to tak, že se jako dospělí stydíme mluvit s chybami?

Osobně mám jinou zkušenost. Znám paní, která se naučila plynně řecky za pouhý rok. Ovšem bylo to dané tím, že v Řecku žila s partnerem, který jiný jazyk neovládal. Zvládnout čtení a psaní v řecké abecedě jí zase pomohlo sledování televize, protože všechny zahraniční filmy byly opatřeny titulky.

Zmíněný výzkum byl ale i tak velmi důležitý. Umožnil klást nové otázky, které se týkají neurologického vývoje mozku dvoujazyčných rodin. Jeho výsledky mohou také udat nové směry ve výuce jazyků.

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096976
DnesDnes703
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3958
Tento měsícTento měsíc18762

Partnerské weby