Smoothie je tím pravým letním osvěžením, zdravým nápojem, který si získal na oblibě napříč generacemi. V čem je tak výjimečný? Chcete být zdraví, svěží, bez únavy, plní energie? Pak sáhněte po smoothie. Do hladka rozmixovaná dávka

čerstvého ovoce nebo zeleniny okamžitě zasytí, příjemně nahradí dopolední svačinku či vydatný oběd. Kdo by se rád zbavil nadbytečných kilogramů, smoothie je skvělým, efektivním pomocníkem k dosažení potřebného cíle. Rychlý úbytek kilogramů totiž znamená i rychlý úbytek vitaminů, minerálů, stopových prvků či svalové hmoty a zároveň vysokou šanci, že po skončení diety se tělo zase obalí tukem. Selský rozum a zkušenosti odborníků říkají, že zdravé hubnutí znamená kombinaci zdravého jídla - co nejvíce čerstvé zeleniny a v rozumné míře čerstvé ovoce, bílkoviny a zdravé cukry, servírovaného pětkrát denně v malých porcích, a pohybu. Odhaduje se, že jídelníček tvoří sedmdesát a pohyb třicet procent úspěchu, ačkoli jedno bez druhého nefunguje.

Start do nového dne

Nutriční poradci i kondiční trenéři doporučují začít den zdravým smoothie. Když se tělo probouzí, potřebuje nakopnout. Ovocné nebo ještě lépe ovocno-zeleninové smoothie k snídani mu dodá energii. Podle Edity Weidenthalerové, nutriční terapeutky z Kliniky dětského a dorostového lékařství ve VFN Praha, může být smoothie z čerstvé zeleniny nebo ovoce rychlým a zdravým osvěžením, přísunem energie a vitaminů. Ale pozor na nadměrné konzumování čistě ovocných smoothies. Pro organismus jsou kalorickou bombou a pro lidi, kteří nemají dostatek pohybu nebo chtějí zredukovat svou hmotnost, nejsou nejvhodnější. Smoothie se doporučuje jako zpestření, kterým lze odlehčit vydatný jídelníček. Pokud je obohacené například o klíčky, ořechy a rostlinnou bílkovinu, může to být vyvážená snídaně.

Optimální objem je 250 až 600 ml smoothie denně, v případě zeleniny i více. Ovšem v případě, že se do něj nepřidává cukr, neboť ovoce je sladké samo o sobě. Kdo se bez přislazení neobejde, měl by použít med. Pro dosažení ideální váhy není žádoucí při přípravě nápoje používat mléko a smetanu.

(mav, tz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2128634
DnesDnes6
VčeraVčera810
Tento týdenTento týden3421
Tento měsícTento měsíc22127

Partnerské weby