Máte ve svém okolí chronické „stěžovače“ a „nadáválisty“? Když se zamyslím, tak mě napadne celkem dlouhý seznam osob, které si řadu let stěžují. Často i na totéž. Stále a stále. Ale nikdy s tím nikdo z nich vlastně nic neudělá. Moc negací v jedné

větě, že?

Přesně to odpovídá způsobu přemýšlení a chování mnoha lidí. Vše vidí hned černě, vše je špatné a na každém ve svém okolí něco najdou.

Nadávání v hospodě na politickou situaci, stěžování si na šéfa svým kolegům, sebelitování, že máme tu nejhorší práci na světě a ještě nás špatně platí, vášnivé diskuze u kávy či vínka s kamarádkou o neschopném chlapovi, který se válí doma, nářky u dortíku v cukrárně nad tím, že jsme zase přibraly a fakt nechápeme proč… Tím nic nezměníme, nijak si nepomůžeme. Právě naopak.

Jak se cítíte, když si takto zanadáváte a postěžujete? Uleví se vám?

Spíše si ještě více posílíte vnitřní negativní naladění. Upevníte záporné emoce. Místo toho, aby se vaše hlava v následujících hodinách zabývala něčím pozitivním, hezkým, příjemným, stále vám budou naskakovat myšlenky, jak je to doma hrozné a že vás v práci štve šéf.

Zkuste se zaměřit na to, jak probíhají rozhovory s vašimi kamarády a kolegy. Mluvíte vy sami a oni o tom, co se vám povedlo, jaké fajn zážitky z poslední doby máte, kdo nebo co vás potěšilo? Nebo převyprávíte především to špatné?

Nesmírně obdivuji osoby, které zvednou zadek a jdou se svým životem něco dělat. Vydají se na trnitou cestu a nejednou padnou. Ale zatnou zuby a vstanou. Odváží se vstoupit na tenký led, který se může kdykoli probořit. Riskují, zkouší dělat věci jinak, učí se ze svých chyb. Mají svou vizi, plán, sen a jdou si za ním.

IRENA HOUDKOVÁ

www.houdkova-profikouc.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2124136
DnesDnes56
VčeraVčera679
Tento týdenTento týden4496
Tento měsícTento měsíc17629

Partnerské weby