Matka Augusty Ady Byron, která se narodila 10. prosince 1815 v Londýně, se zapletla se slavným bouřlivákem a extravagantním básníkem lordem Byronem, z čehož sice nakonec byla svatba, ale vztah se stejně rozpadl. Důvodem bylo právě narození Ady, neboť

George Gordon Noel Byron, jak zní celé jméno tohoto představitele romanismu, si přál syna.

Matka Anne Isabelle měla strach, aby se dcera nevěnovala poezii jako její otec, proto ji odmalička vedla k matematice a hudbě. V té době ženy na univerzitách studovat nemohly, proto byla vzdělávána doma. V 17 letech se Ada seznámila s matematičkou Marry Somerville, která přeložila práce francouzského matematika Pierra Laplaceho do angličtiny. Její kniha se pak používala na univerzitě v Cambridge jako učebnice. Díky této vzdělané ženě Ada poznala Williama Kinga, za kterého se 8. července 1835 provdala.

Nadaná matematička a vizionářka

Na jednom z večírků Ada poznala anglického matematika Charlese Babbagea. Vyprávěl jí o mechanickém počítacím stroji, který sám sestrojil a nazval diferenční stroj(Difference engine). Charles Babbage, děkan matematické katedry v Cambridge, se pak stal jejím dlouholetým přítelem. V kontaktu spolu byli prostřednictvím korespondence, v níž si psali o matematice a logice.

Charles Babbage okolo roku 1834 pracoval na novém druhu počítacího analytického stroje (Analytical Engine), který byl sestaven z ozubených kol a hřídele, kterou se otáčelo klikou. V Anglii se mu však nepodařilo sehnat pro tento nápad dostatek sponzorů.

O tomto stroji však v roce 1842 napsal ve francouzštině knihu italský matematik Louis Menebrea a Ada se nabídla, že ji přeloží. K překladu pak připojila své vlastní poznámky a text vydala pouze pod iniciálami AAL. Adiny poznámky však byly nakonec třikrát delší než původní text. Navrhla v nich, aby se výpočty uskutečňovaly pomocí děrovaných štítků. Napsala potřebné algoritmy a vytvořila tak první programovací jazyk. Mimo jiné také předpověděla, že počítače bude možné používat pro skládání hudby, vědeckou a grafickou práci. Lze ji považovat za první programátorku na světě.

Hraběnka z Lovelace

Manžel William byl velmi tolerantním a chápavým manželem a na úspěchy své ženy byl velmi pyšný. V roce 1838 zdědil šlechtický titul a z Ady Byron se stala hraběnka z Lovelace. Ada s Williamem (hrabětem z Lovelace) měli dva syny a jednu dceru. Jejich dcera lady Anne Blunt byla spoluzakladatelkou chovu arabských koní v Evropě.

Ada měla v dospělosti problémy s dýcháním a jídlem. V rámci léčby dostávala alkohol a drogy, po kterých trpěla halucinacemi. Zemřela 27. listopadu 1852 v Londýně ve stejném věku jako její otec lord Byron. Pohřbena byla na své přání po jeho boku v Nottinghamu.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2124122
DnesDnes42
VčeraVčera679
Tento týdenTento týden4482
Tento měsícTento měsíc17615

Partnerské weby