Také si nejčastěji o víkendu dopřáváte v odpoledních hodinách krátký oddech? S chutí se natáhnete na gauč, abyste si na chvíli zdřímli? Podle odborníků může mít několik minut spánku během dne blahodárný vliv na zdraví. Krátkodobé lenošení zlepšuje soustředění, přinese pozitivní energii, zvýší efektivitu práce, udělá dobře našemu srdci, zmírní stres. Zdřímnutí by však nemělo být náhradou nočního spánku, ale poskytovat příjemnou pauzu na čerpání energie pro zbytek dne. I pro toho, kdo si na kvalitní spánek během noci nestěžuje, může být krátkodobé odpolední lenošení přínosem, přinejmenším se tím zmírní psychické napětí.
Každému však bude vyhovovat jiný typ siesty. Už jen devět minut spánku uprostřed dne zvyšuje upadající ostražitost. Při třicetiminutovém odpočinku doplní tělo energii, avšak jestliže tuto dobu překročíme a probudíme se uprostřed fáze hlubokého spánku, budeme se cítit rozmrzelí.
Ne všichni odborníci na spánek sdílí stejný názor na tento druh relaxace. Podle nich se tak snižuje večerní ospalost, narušuje spánková hygiena, pravidelnost spánku.
(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280149
DnesDnes484
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4604
Tento měsícTento měsíc12398

Partnerské weby