Exotické ovoce si našlo svou cestu na český stůl a některé druhy jsou každodenním zpestřením jídelníčku. Zvláště v zimních měsících organismus potřebuje větší množství vitaminů, aby se ubránil nachlazení, viróze, infekci a právě exotické ovoce má pro tělo nepochybně posilující účinky.
Banán. Víte, proč se doporučuje na depresi a úzkosti? Banány obsahují aminokyselinu serotonin, která vyplavením do krevního řečiště ovlivňuje limbický systém. Jeho působením se cítíme šťastnější a spokojenější. Banánová chuť a aróma zlepšují náladu, velké množství minerálních látek a vitaminů jsou důležité pro správné fungování mozku, nervů a ledviny. Vláknina v nich obsažená blahodárně působí na zdravou funkci střev a trávení. V neposlední řadě například potřebný vitamin A ovlivňuje správnou funkci očí, vápník je prospěšný pro zuby, kosti nebo pro správné fungování štítné žlázy.
Pomelo. Patří co do velikosti k největším exotickým plodům, dorůstá do hmotnosti až jeden kilogram. Konzumuje se syrové, bez slupky samostatně, ale výborné je také jako surovina v ovocném salátu. Je vydaným zdrojem draslíku, má málo kalorií, minimum tuku. Málokdo ví, že pomáhá při vysokém cholesterolu, předcházet srdečním chorobám. Nejlepší je kupovat pomelo balené do celofánu a síťky, jinak velmi brzy vysychá.
Liči. Je velmi dobrým zdrojem vitaminu C, ale také bohaté na měď, fosfor, draslík,vitamin B. Nejdříve se z něj odstraní drsná slupka a pak se může jíst čerstvé, kompotované nebo sušené.
Grapefruit. Jeho dužnina obsahuje obrovské množství nejrůznějších zdraví prospěšných látek. Především velké množství vitaminu C, vápník, flavonoidy a další, které rozpouštějí vápenaté usazeniny v cévách, snižují nebezpečnou hladinu tuku v krvi. Čerstvé plody jsou výbornou prevencí arteriosklerózy, povzbuzují trávení. Mnohé vědecké studie se přimlouvají za konzumaci grapefruitové šťávy, neboť má předcházet řídnutí kostí a také usnadňuje hubnutí. Jeho hořkost zahání chuť na sladké.
Pomeranč. Má vysoký obsah vitaminu C, organických kyselin, pektinů i vlákniny, které účinně zabraňují zácpě, draslík se podílí na udržování vodní rovnováhy v buňkách, na normální srdeční činnosti a krevního tlaku. Flavonoidy v něm obsažené posilují obranyschopnost organismu, mohou lehce snižovat teploty, regenerují tělo po prodělané viróze.
(es)

RADA SPIRITU
Citron je velkým bojovníkem proti nachlazení, na posílení imunitního systému, ale lidé s nemocným nebo citlivějším žaludkem by se mu měli raději vyhýbat a nahradit ho jiným ovocem.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276965
DnesDnes76
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1420
Tento měsícTento měsíc9214

Partnerské weby