Člověk by měl jíst tak, jak mu radí jeho smysly, co mu žaludek dovolí. Nepřejídat se ve večerních hodinách a neholdovat alkoholu. Ten, kdo jí podle příruček, nemusí dopadnout na jedničku. Stává se, že každá radí něco jiného. Jíte-li jídlo, o kterém si
myslíte, že je pro vás vhodné, přestože vám nechutná, dejte na reakci svého těla. Jíst něco jenom proto, že vám ostatní radí, jak je to pro vás dobré, na radosti do života nepřidá. To, co jíte, by mělo působit na vaše smysly příjemně, hlavně by mělo vyhovovat tělu. Řada lidí tvrdí, že rozumné přejídání patří k těm nejpříjemnějším činnostem v životě, a že všelijaké diety je nemohou rozházet. Moudré rady o zdravém stravování nejsou k zahození. Odměnou bude pěknější postava, vylepšit se může stav pokožky a zažívacího ústrojí.
Trávicí ústrojí má vliv na stav mysli. Odborníci dodávají, že mnoho poruch trávení má nějaký vztah k tomu, co jíme a nežijeme-li ve stresu. Při velkém rozrušení je postižen i žaludek, kdy nezáleží na tom, zda jídlo bylo výtečné či ne. Důležitější než výběr pochutin bývá, jak tělo s tím, co dostane, naloží. Dobré je, když nejíme ve spěchu a že nám chutná. Pestrá a ne příliš tučná strava chrání naše zdraví. Dodáváme tělu dostatek vitaminů, živin a tekutin. Nezapomínáme na ovoce, zeleninu, obilné klíčky. Naučme se jíst i docela prostá jídla. Konzumovat nadměrně maso není to nejlepší, i když se mu nemusíme vyhýbat, protože je zdrojem bílkovin a bohužel i nežádoucích tuků a cholesterolu. Proto jen vyvážená strava nám může poskytnout požitek a tělu to, co k životu potřebuje.
(vít)