Pneumatiky na břiše? Kdo by se s nimi chtěl smířit? Podkožní tuk, tedy takový, který můžeme vidět a uchopit mezi prsty společně s kůží na břiše, kazí naši postavu. Ten druhý, jenž se nazývá viscerální - vnitřní, a není vlastně vidět, se chová jinak než podkožní. Ukládá se na životně důležitých orgánech, například na ledviny, játra a je pro zdraví velmi nebezpečný. Lékaři ho považují dokonce za škodlivější, než je tuk podkožní, neboť je metabolicky aktivnější. To znamená, že do krve uvolňuje chemické látky, které mohou vést ke vzniku celé řady zdravotních problémů. Narůstá riziko vysokého krevního tlaku, zvýšeného cholesterolu, cukrovky druhého typu, mozkové příhody a celé řady jiných civilizačních chorob. Nejvíce mají viscerálního tuku lidé s postavou ve tvaru jablko, u nichž se viditelně tuk hromadí v oblasti břicha a na bocích.

Jak se zbavit tuku na břiše?

 Je třeba celkově změnit životní styl, samotná dieta nestačí. Nevyvážená a nezdravá strava hodnotu viscerálního tuku zvyšuje, zatímco pravidelný pohyb a racionální jídelníček ji snižují. Podle výživových poradců může být nápomocná dieta s vysokým podílem proteinů a nízkým podílem sacharidů. Ukládání tuku na břiše podporují kromě jiného zejména nasycené mastné kyseliny, které obsahují některé potraviny. Mezi ně patří sušenky, hranolky, smažené brambůrky a podobně. Přednost by měly ve stravě dostat luštěniny, přírodní rýže, celozrnné tmavé pečivo, zelenina, ryby, drůbeží maso. Také pitný režim je bezpodmínečně nutný pro chod těla, o to víc, chceme-li se zbavit tuku na břiše. Konzumace alkoholu ani kouření jsou nevhodné.
Nejdůležitější je však cílený pohyb, to znamená věnovat mu alespoň třicet minut každý den, nejlépe nějaké aerobní aktivitě. Ideální je jízda na kole, plavání, tenis, svižná chůze, čímž se zlepší fyzická kondice, zrychlí metabolismus.
(mav)

RADA SPIRITU
Nejohroženější skupinou jsou muži, kteří mají obvod pasu více než 103 centimetrů, zdravotní komplikace hrozí ženám s obvodem pasu více než 91 centimetrů. Snížit hmotnost je žádoucí u mužů s obvodem pasu v rozmezí 95 - 102 centimetry, u žen mezi 81 až 90 cm.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280187
DnesDnes522
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4642
Tento měsícTento měsíc12436

Partnerské weby