Pro jedince nad padesát let, kteří by rádi aktivně pracovali, se po celé Evropě začíná blýskat na lepší časy. Při pohledu na miliony Evropanů bez práce vypadá ztráta zaměstnání po padesátce jako doživotní ortel. Ve skutečnosti však zaměstnanost občanů EU starších padesáti let v roce 2012 v průměru stoupala - podle statistik OECD pracovalo v této věkové skupině 42 procent žen a 56 procent mužů.
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci předpovídá, že do roku 2030 stoupne počet zaměstnaných starších lidí téměř o deset milionů, kdežto zaměstnanost v ostatních věkových skupinách bude klesat.
Často se tvrdí, že si lidé nad padesát let už obtížněji osvojují nové dovednosti a hůř se přizpůsobují technologickým změnám a trendům. Avšak v loňské zprávě Aktivní stárnutí stojí, že „stárnutí se úspěšně pojí s růstem duševních kapacit“.
Zmíněná zpráva si všímá, že mnoho dovedností a osobních vlastností se s postupujícím věkem zdokonaluje. Spadá mezi ně strategické myšlení, uvážlivost, racionální jednání i jazykové schopnosti. Z výzkumů vyplývá, že Evropané nad padesát let pracují ponejvíce jako pomocníci v domácnosti, učitelé, řidiči dopravních prostředků a manažéři. Hodně lidí si udělalo z koníčka placenou práci - například ze zahradničení, kutilství, vaření, šití nebo venčení psů. Rozsah zkušeností dělá z lidí nad padesát let dobré a odpovědné poradce. Také velké obchody, které přijímají brigádníky, ocení úsudek zkušeného spotřebitele.
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202445
DnesDnes423
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2119
Tento měsícTento měsíc12195

Partnerské weby