Alkohol je energeticky bohatý, ale obsahuje minimum živin. Často uspokojuje chuť na jídlo, a proto jeho konzumenti trpí nedostatkem životně důležitých látek. Alkohol může vážným způsobem narušit zdraví. Jen velmi málo postižených osob se dokáže zbavit alkoholismu bez odborné pomoci.
Uvědomte si, že pijete-li dvě a více skleniček alkoholu (1 sklenička = 1 dl tvrdého alkoholu nebo ½ piva či 2 dl vína) denně, stáváte se více náchylní k nemocem, které alkohol ovlivňuje. Patří k nim jaterní a srdeční choroby, některé druhy rakoviny, cukrovka, zánět žaludku, deprese atd.
Pravidelní konzumenti alkoholu by měli dbát na vyšší dávky vitaminu C, protože játra je potřebují k vyloučení alkoholu z krve. Platí, že čím nižší je hladina vitaminu C v krvi, tím déle trvá otrava alkoholem. Jednoduchý způsob, jak doplnit zásoby vitaminu C, je místo sklenky alkoholu vypít sklenici rajčatového nebo ovocného džusu.
Alkohol narušuje vstřebávání vitaminů skupiny B. Ničí zejména vitamin B1, který ovlivňuje tělesnou i duševní pohodu. U alkoholiků je nedostatek tohoto vitaminu velmi běžný. Lidé závislí na alkoholu mají zvýšenou potřebu vitaminu B 12. Jeho nedostatek se projevuje nervovými příznaky, například častými změnami nálad, poruchami paměti apod. Větší množství alkoholu ničí i kyselinu listovou, jejíž nedostatek je provázen chudokrevností a nervovými obtížemi.
Chystáte-li se na oslavu, kde předpokládáte jistou konzumaci alkoholu, doporučuji připravit si den předem následující životabudič: 100 g křenu umeleme nebo rozmixujeme, přelijeme 300 ml horké vody, nalijeme do termosky a necháme 24 hodin louhovat. Poté přecedíme a asi 100 ml vypijeme. Tento životabudič dovede zmírnit nepříjemné následky opilosti. Jisté účinky „znovuzrození“ jsou připisovány i silnému neslazenému mátovému čaji.
(žuk)

DODATEK
Výzkumy potvrzují, že nedostatek vitaminu B 3 zvyšuje chuť na alkohol. Ti, kteří konzumují pravidelně alkohol, by měli zvýšit spotřebu tohoto vitaminu až trojnásobně.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201001
DnesDnes72
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden675
Tento měsícTento měsíc10751

Partnerské weby