Minerály jsou potřebné pro zdraví stejně jako vitaminy, od nichž se však odlišují chemickým složením, neboť jsou anorganického původu. To znamená, že 

organismus je nemůže produkovat a musí být doplňovány prostřednictvím potravy. Všechny minerální látky by měly být v našem organismu v rovnováze.
Minerál chrom pomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi a předchází tak výkyvům, které může vyvolat přejídání, zároveň tlumí chuť na sladké. Omezuje pocit hladu, čímž napomáhá hubnutí. Příznivých výsledků však lze dosáhnout pouze v kombinaci s rozumnou dietou a pravidelným cvičením. Nedostatek tohoto minerálu přispívá ke vzniku diabetu. Chrom často bývá součástí některých přípravků na hubnutí.
Potraviny se zvýšeným obsahem draslíku povzbuzují látkovou výměnu a odbourávání tukových polštářků. Hlavním zdrojem je celozrnná a sójová mouka, pšeničné otruby, klíčky, luštěniny (sójové boby, fazole), zelenina (petržel, mangold, špenát, květák, rajčata, řeřicha) a ovoce (rybíz, ananas, citrusové plody, žlutý meloun, banány).
Štírná žláza potřebuje jód k výrobě hormonu tyroxinu a dalších hormonů, které řídí důležité funkce našeho těla, zejména látkovou výměnu. Jód napomáhá hubnutí a přispívá ke spalování nadbytečných tuků. Naše země patří do oblasti s nedostatkem jódu a výzkumy potvrzují, že jím dnes trpí asi třicet procent populace. Jód obsahují mořské řasy, ryby a plody moře, cibule, česnek, ovoce a zelenina pěstovaná v půdách, které obsahují jód. Obecně nejbohatším zdrojem jódu je kvalitní voda.
Pryč se solí! Je alarmující, že všichni zkonzumujeme prostřednictvím kuchyňské soli daleko více sodíku, než je naše reálná potřeba. Podle některých odborníků sníme v průměru sedminásobek denní potřeby. Solení je spíše otázka chuťového návyku pocházejícího již z raného dětství než skutečné potřeby organismu. Také přílišné pití minerálních vod a sycených nápojů může způsobit nadbytek sodíku, ale i dalších minerálů v organismu. Nezapomeňte, že tři čtvrtiny z celkového příjmu soli jsou obsaženy v polotovarech, uzeninách a rychlém občerstvení.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2308218
DnesDnes348
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden5354
Tento měsícTento měsíc15144

Partnerské weby