Současná žena má úplně jiné možnosti než její předchůdkyně. Má z čeho vybírat. Na trhu totiž existuje velká nabídka krémů různých tipů. Denní, noční, na vrásky, na suchou, mastnou, normální pleť atd. A samozřejmě se traduje, že čím dražší, tím lepší. Ne vždy je to však pravda.
Před takovými sty lety podobná nabídka samozřejmě nebyla. Ženy se snažily poradit si samy. Jak? Například věřily, že jemné a jasné pleti dosáhnou, když si ji budou mýt v teplém mléce se špetkou soli. Tradovalo se také, že pleti prospěje odvar z petržele či šťáva z okurky.
Existovala řada rad a doporučení, jak zatočit s vráskami. Nejlevnější byla určitě rada, jak se tvářit. Nemračit se, nesmát se naplno, nešklebit se a nepitvořit. Ženy měly mít vlastně neustále výraz sfingy a měly se snažit nepohnout žádným mimickým svalem. Mohly snad jen mrkat, a pokud už to muselo být, tak úsměv měl být jen opravdu velmi jemný. Dalo se to vůbec vydržet?
Kdo se nechtěl trápit strnulým obličejem, mohl si poradit jinak. Buď pít odvar z natě meduňky či lipového květu, nebo si připravit další vychytávku. Na jemný papír rozetřít čerstvý vaječný bílek, který se měl nechat uschnout. Poté papír rozstříhat na proužky a ty na noc navlhčit a přiložit na vrásčitá místa. Vrásky prý do týdne zmizely.
I s akné si tvořivé ženy uměly poradit. Buď si mohly přikládat na postižená místa strouhanou mrkev se smetanou, nebo jim bylo doporučováno jíst hodně česneku a na noc se natřít citrónovou šťávou.
(mh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2170054
DnesDnes68
VčeraVčera589
Tento týdenTento týden1304
Tento měsícTento měsíc16230

Partnerské weby