Podle vědců škodí stejně jako alkohol nebo cigarety. Pro organismus představuje cukr hlavní zdroj energie, ale nic se nemá přehánět. V malém množství nepředstavuje žádný problém, ale jeho nadbytek může zvyšovat riziko vzniku některých onemocnění. Ukrývá v sobě velké množství kalorií, které se podepisuje na nadváze, nadměrný příjem může způsobovat poruchu metabolismu tuků, zvyšovat krevní tlak. V neposlední řadě organismus překyseluje a ochuzuje ho o vitaminy a minerály. Cukr působí i na nervový systém a mozek, zvyšuje hladinu adrenalinu, což může vést k nesoustředěnosti, podráždění, u dětí k hyperaktivitě. Zvýšená hladina cukru je spojená i s problémy se srdcem, cévami, klouby, dásněmi.
I když si život bez cukru nedovedeme představit, měli bychom si ho dopřávat co nejméně nebo hledat zdravé alternativy. Jednou z nich je například med. Obsahuje jednoduché cukry glukózu a fruktózu, je výživnějším typem přírodního sladidla. Jak uvádějí prameny odborníků na výživu, zatímco cukr obsahuje ve sto gramech 1610 kJ, med 1360kJ. Vhodným sladidlem se může stát třtinová melasa. Je to hustý, lepkavý, téměř černý sirup s výraznou vůní. Použít se dá jak ve studené kuchyni, tak k dochucení pokrmů. Zároveň je bohatým zdrojem vápníku, organismu dodává hořčík, fosfor, draslík nebo vitaminy skupiny B. Stále oblíbenějším zdravým sladidlem se stává stévie. Je sladší než bílý cukr a navíc bez kalorií.
Přírodní třtinový cukr je zdravější alternativou bílého. Na rozdíl od něj obsahuje zbytkovou melasu a další minerály a vitaminy, takže kromě sladké chuti má i výživnou hodnotu. Mezi další sladší varianty cukru patří ječný slad, rýžový sirup, kukuřičný slad, nektar z agáve, který je v porovnání s cukrem výživnější, méně kalorický, má vyšší sladivost než bílý cukr a nezpůsobuje výkyvy krevního cukru.
(ruch)
DODATEK
Denní dávka cukru pro člověka se sedavým zaměstnáním se podle odborníků pohybuje maximálně kolem šedesáti gramů, což odpovídá asi patnácti kostkám.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2098052
DnesDnes767
VčeraVčera1012
Tento týdenTento týden5034
Tento měsícTento měsíc19838

Partnerské weby