Na sebevědomí a dobrém pocitu rozhodně nepřidá. Akné nebývá pouze problémem dospívajících, ale trápí každou osmou ženu nad 25 let a zhruba u pěti procent přetrvává i po čtyřicátém roce věku. Je mnoho faktorů, které mohou stát za tvorbou nepříjemných pupínků, rozšířených pórů a jiných projevů problematické pleti. Zásadní roli v tvorbě akné sehrávají pohlavní hormony, konkrétně nadbytek mužských hormonů, a to jak u žen, tak mužů, což může být dáno geneticky. Androgeny zesilují aktivitu mazových žláz, stejně jako hormony štítné žlázy. Za tímto kožním problémem bývá také často stres, nedostatek některých vitaminů, špatná životospráva. Co může problémy s pletí zmírnit?
Čistění pleti. Pro redukci kožního mazu je důležité pleť čistit dvakrát denně. Na běžnou ranní hygienu lze použít vodu se speciálním gelem. Nezbytné je večerní odlíčení od make-upu a nečistot, kdy je nejvhodnější pleťové mléko. K běžnému ošetření problematické pleti dobře poslouží lehký hydratační krém a také zmatňující kosmetické přípravky. Odumřelé buňky na kůži pomáhá odstraňovat pravidelný peeling, nedoporučuje se však při zánětlivých a hnisavých formách akné.
Zdravý jídelníček. Akné není jen nemocí kůže, ale odrazem toho, jaké je naše tělo uvnitř, vypovídá o stavu a funkci vnitřních orgánů. Jeho průběh ovlivňuje do jisté míry také strava. Je potřeba dodržovat vyvážený jídelníček s dostatkem syrové zeleniny a ovoce, které zajistí přísun potřebných vitaminů, minerálů a vlákniny. Ovoce a zelenina také pomáhají s důležitým pročištěním organismu. Někdy se akné zhoršuje po konzumaci určitého druhu jídla, je vlastně reakcí na některou ze složek potravy. Žádoucí je tyto potraviny vytipovat a vyřadit je úplně ze stravy - například pikantní jídla, ostré koření, alkohol, káva. Pleti je třeba dodávat také dostatek vláhy, dodržovat pitný režim.
Pozor na stres. Jak potvrzují mnohé studie, stres má velmi negativní vliv na akné. Podle odborníků obecně zvyšuje zánětlivost v těle, takže akné se spolu s dalšími rizikovými faktory a vysokou psychickou zátěží může rozvinout do vážného problému.
Babské rady. Mezi nimi najdeme doporučení, kdy se na postižené místo přiloží nastrouhaná salátová okurka. Má být obzvlášť vhodná na odstranění stop po vyrážce na pokožce. Naše prababičky na akné používaly kaši připravenou z kůry pomeranče či citronu smíchanou s moukou, vodou a medem. Tím se mělo potlačit začervenání kůže a urychlit hojení.
Přírodní medicína. Při léčení akné je důležitá péče o pleť jak zvenku, tak zevnitř. Tedy léčit celé tělo, vyčistit ho a zásobovat dostatkem výživných a léčivých látek. Jednou z nejúčinnějších bylin pro čištění organismu je kopřiva. Zapomínat bychom neměli ani na kontryhel, bylinku, která dokáže vyrovnávat hladinu hormonů v těle.Výrazně hojivý a protizánětlivý účinek vykazuje řepík lékařský nebo heřmánek. Dalšími bylinkami stimulujícími detoxikaci těla jsou například pampeliška, lipový květ, list meduňky, šalvěj.
(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281866
DnesDnes134
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden134
Tento měsícTento měsíc14115

Partnerské weby