Ze studie belgických vědců z univerzity v Bruselu vyplývají velmi znepokojivé výsledky o vlivu pesticidů na vývoj pohlavních orgánů dospívajících. Už jen relativně malé působení běžně používaných pesticidů může významně způsobit nerovnováhu hladiny hormonů testosteronu a estradiolu, což se projevuje na vývoji pohlavních orgánů teenagerů ve věku kolem patnácti let.
Vědci zkoumali na 600 žáků, v jejichž tělech byly nalezeny rovněž stopy pesticidů - HCB a DDE, které jsou zakázány od roku 1984 - tedy plných třicet let. Přitom HCB i DDE kromě jiného způsobují urychlení pohlavního vývoje chlapců a naopak jeho zpomalení u dívek. Za to mohou látky už tak dlouho přítomné v naší půdě i v řekách. Například organické sloučeniny fosforu, které jsou stále i dnes používány k pěstitelským účelům a obsahují je též výrobky prodávané široké veřejnosti, zpomalují pohlavní vývoj u obou pohlaví.
Vědci proto nedoporučují jíst vlastní ulovené říční ryby a slepičí vajíčka pocházející z chovů na potenciálně kontaminované půdě. Navíc pak například paradichlorofenol obsažený v kuličkách proti molům, ve WC blocích nebo v osvěžovačích vzduchu, má nesmazatelný vliv na hormony štítné žlázy. Proto díky nové evropské legislativě bude od června roku 2015 použití této zdraví ovlivňující látky omezeno pouze na jedno procento. Lepší a bezpečnější však je této látce se pokud možno zcela vyhnout.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273026
DnesDnes683
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden4437
Tento měsícTento měsíc5275

Partnerské weby