Ke zdraví vede cesta nejen skrze správné návyky, ale rovněž přes vhodnou stravu. V ní má pak svoji nezastupitelnou roli především ovoce a zelenina. Hlavně je třeba věnovat pozornost červeným plodům, neboť představují přírodní akumulátory sluneční energie. K nim patří především červená řepa, mrkev, syrové jahody, maliny, ostružiny a další.
Zároveň bychom se měli vyhýbat bílému pečivu a dávat přednost celozrnnému chlebu, který je zdravější. Právě tak tmavé mouce, hrubým kroupám, neleštěné rýži a ječným trhaným krupkám. Zapomínat by se nemělo ani na velmi cenné ovesné vločky. Tento výrobek má pro tělo značně prospěšné látky a vitaminy, hodně bílkovin, vápníku, fosforu i železa. Při nervové slabosti, vyčerpanosti, nespavosti a nechutenství se v léčitelství používá nálevu z ovesných vloček. Kromě toho ještě patří pro značný obsah buničiny k mírně projímavým.
Jinou častou chybou ve stravování je značná spotřeba masa. Jeho konzumaci, hlavně vepřového, hovězího i skopového, bychom měli raději omezit, chceme-li zůstat zdraví, svěží a mít větší duševní klid. Cestou na jatka často i zvířata vycítí, že mají před sebou smrt. Proto v tomto strachu dochází k vylučování látek, které se dostávají do masa jatečného zvířete, a my je pak jíme i s těmito nezdravými zplodinami. Jeden z méně známých postřehů je spojen s cenově poněkud výhodnějším vepřovým bůčkem, který vede nejen k přejídání masem, ale také k dalším nemilým povahovým změnám - agresivitě, zlosti, zhoršenému sebeovládání a podobně.
Když už se tedy rozhodnete pro maso, je lépe dát přednost rybám či drůbeži, dále mléčným výrobkům a luštěninám. A pokud si nechcete vepřové nebo hovězí odříci, měly by postačovat jen malé porce maximálně dvakrát v týdnu. Při takto redukované stravě se vyplatí vyloučit ze svého života zbytečné honičky, stres. Když totiž večer hodnotíte svůj uplynulý den, snadno zjistíte, že mnohá namáhavá činnost mohla docela dobře odpadnout a vy jste si mohli spíše trochu odpočinout.
(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279802
DnesDnes137
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4257
Tento měsícTento měsíc12051

Partnerské weby