Při různých slavnostních příležitostech dostávají ženy darem čokoládu nebo bonboniéru. A tady se naskýtá otázka - má čokoláda skutečně škodlivý vliv na zdraví a zejména štíhlou linii? Je třeba přiznat, že čokoláda má, co se linie týče, skutečně špatnou pověst. Na druhé straně odborníci tvrdí, že v přiměřeném množství ji můžeme jíst bez škodlivých následků na zdraví a vzhled.
Když v šestnáctém století dorazila čokoláda do Evropy, vyvolala značnou vlnu nadšení. Někde ji považovali takřka za lék. Například o manželce krále Ludvíka XVI. se tvrdilo, že má dvě vášně - krále a čokoládu. Co čokoláda vlastně představuje? Skládá se z cukru (přibližně 65 %), tukových složek, což představuje kakao a máslo (22 procent), z proteinu (6 procent) a minerálních solí (4 procenta). Čokoláda je též bohatá na vitaminy A, B a D. Obsahuje malé množství theobrominu, který má podobné vlastnosti jako kofein, ale není tak dráždivý.
Čokoláda dosahuje vysoké kalorické hodnoty - v deseti dekagramech 500 až 600 kalorií. Vrací rychle sílu, osvěžuje a svalstvo ji může hned využívat. Theobromin působí jako určitý doping, ale bez škodlivých následků. Ze čtyř potravin, které ovlivňují nervovou soustavu (káva, čaj, čokoláda, cola), jedině čokoláda má povzbuzující hodnotu bez průvodního podráždění. Je ovšem především také jídlo, nejen pamlsek, a proto ji lze jíst i místo něčeho jiného. Když se však pustíte do darované bonboniéry nebo sníte tabulku čokolády, vezměte si rovněž trochu ovoce nebo něčeho méně výživného. Čokoláda může mít špatný vliv na zažívání jen tehdy, když ji zkonzumujete nadměrné množství.
(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202592
DnesDnes570
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2266
Tento měsícTento měsíc12342

Partnerské weby