Mnozí lidé mluví o józe a přitom ani neznají její základní směry. Je jich pět.
1. Radžajóga - nejucelenější systém jógy. Vznikl zhruba ve třetím století před naším letopočtem. Jádrem tohoto směru je osm kroků (zákazy, příkazy, meditační pozice, ovládání dechu, ovládání smyslů, soustředění, meditace a kontemplace), které vedou meditujícího až k vrcholné zkušenosti - nazírání.
2. Karmajóga - směr kladoucí důraz na konání správných činů bez touhy po odměně. Vše, co člověk vykoná, má vliv na jeho současný život i na jeho příští život. Život je neustálý koloběh, který je ovlivňován našimi skutky.
3. Bhaktijóga - je cestou uctívání personifikovaného božství (například v osobě gurua). Jogín se v meditaci ponoří do vnímání božského, přestává si uvědomovat sám sebe a stává se zcela oddaný milovanému božství.
4. Džňánajóga - usiluje o rozumové poznání totožnosti osobního vědomí (átman) s absolutním vědomím (brahman). Hledá odpověď na otázku vlastní existence.
5. Hathajóga - dnes nejrozšířenější směr jógy, snaží se dosáhnout osvobození prostřednictvím tělesných cvičení (různé jógové pozice). Tělo je chrámem, který je třeba uschovat a probudit jeho vnitřní sílu.
(kýr)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279697
DnesDnes32
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4152
Tento měsícTento měsíc11946

Partnerské weby