Při sedavém zaměstnání zůstává hlavním problémem strnulá a hlavně i nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří zejména krční páteř, ramena, předloktí a následné úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se někdy přidává brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se pak objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Navíc se též dostavují i bolesti hlavy. Právě sedavé zaměstnání často přináší nepříjemné zdravotní problémy, jako je syndrom karpálního tunelu, pálení očí nebo bolesti zad. Všechny tyto obtíže vznikají jako následek dlouhodobého sezení, které způsobuje nevyváženou funkci pohybového systému, kdy dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných.
Zejména při práci s počítačem hrozí syndrom karpálního tunelu, vznikající kvůli chybným návykům při práci s klávesnicí nebo myší, zejména potom v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů.Typickými projevy jsou bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, ztuhlost a necitlivost. Tyto problémy vznikají v důsledku vynuceného úchopu ruky při práci s počítačem, kdy jsou přetěžovány svaly předloktí i ruky a právě tak vazivové tkáně v této oblasti.
Abychom zdravotní komplikace co nejvíce snížili, měli bychom si pořídit ergonomickou myš, klávesnici i podložku. Občas neuškodí provést nějaký ten cvik, při kterém protáhneme paži a ulevíme si tak od strnulé pozice. Například můžeme celou paži i se zápěstím a prsty buď ve visu, nebo na stole, dát do opačného postavení, než při práci s myší. Tělu pak rovněž uleví krátké přestávky na jednoduchá cvičení. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu s propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujeme tvar ležaté osmičky, vsedě nebo vestoje. Mělo by se však jednat o pohyby pomalé a plynulé, zpočátku jen v malém rozsahu.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277863
DnesDnes398
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2318
Tento měsícTento měsíc10112

Partnerské weby