Bez cukru si nedovedeme představit svůj jídelníček, někdo je na sladkostech doslova závislý. Samozřejmě je hlavní složkou cukrovinek, v nějaké formě ho najdeme takřka v každé potravině. Na to, kolik bychom měli přijímat cukru, neexistuje žádná obecná norma. Je vlastně prázdným nosičem kalorií - kromě sacharidů neobsahuje žádné důležité výživné látky. Častým mýtem bývá tvrzení, že se po cukru tloustne, ale pravda je taková, že přibýváme na váze v důsledku příliš vysokého příjmu kalorií, zejména, když jíme mnoho tuků a máme nedostatek pohybu.
Jak se podepisuje na zdraví
Cukr je někdy označován jako jed, a proto i v jeho případě platí - všeho s mírou, méně je více. Možná nevíte, ale nadměrný příjem cukru stimuluje organismus ke zvýšené produkci adrenalinu, což může vyvolávat jakýsi stav hyperaktivity. Nepřiměřená konzumace sladkostí se dává dokonce do souvislosti s projevy agresivity, nesoustředěností, nervozitou, nekontrolovatelnými emocemi. Přispívá také ke vzniku srdečních chorob, aterosklerózy, hypertenzi, může vést k mentálním poruchám, dentálním problémům, jako jsou zubní kaz, krvácející dásně, ztráta zubů, poškozovat játra. Je však nesporné, že jako všechny uhlovodany podporuje cukr tvorbu serotoninu - to znamená látky, která se kromě jiného zasluhuje o pocit štěstí a dobré nálady.
Zdravější cukr
Dá se cukr nahradit? Pro lepší fyzickou a psychickou kondici je dobré sáhnout po zdravějších alternativách. Například melasa je považována za černý zázrak. Má tmavě hnědou barvu, hustou konzistenci podobnou sirupu. Zásluhou enzymů, minerálů, vitaminů a aminokyselin pomáhá udržovat tělo v dobré formě. Jak naznačují mnohé studie, melasa by se měla objevit v jídelníčku pacientů s psoriázou, artrózou, těch, kdo se léčí s nějakými kožními problémy nebo vysokým krevním tlakem. V poslední době si stále větší oblibu získává stévie. Je vhodná pro diabetiky a pacienty s metabolickým syndromem, ocení ji lidé, kteří bojují s nadváhou. Kromě toho, že má nulovou energetickou hodnotu, snižuje hladinu cukru v krvi, krevní tlak, brání vzniku zubního kazu, posiluje trávení a imunitu.
(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164520
DnesDnes320
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden320
Tento měsícTento měsíc10696

Partnerské weby