Skořicové hvězdičky

Potřebujeme: 2 bílky, 250 g cukru, strouhanou citronovou kůru, 1 lžičku skořice, na špičku nože mletých hřebíčků, 250 až 300 pomletých neoloupaných mandlí. Na polevu: 1 bílek, 125 g moučkového

cukru.

Postup: Z bílků vyšleháme tuhý sníh, postupně přidáme cukr a šleháme dalších deset minut. Odebereme tři lžíce sněhové masy a odložíme na polevu. Zbytek vymícháme se skořicí, hřebíčkem a mletými mandlemi. Těsto položíme na mastný papír posypaný cukrem, přikryjeme mikrotenovým sáčkem a vyválíme na tloušťku asi půl centimetru. S pomocí formiček vykrajujeme hvězdičky a komety, poskládáme na plech vyložený papírem na pečení. Formičky při vykrajování vždy znovu namáčíme do cukru, aby se těsto na ně nelepilo. Polevu připravíme tak, že vyšleháme bílek s cukrem a smícháme s odloženou sněhovou hmotou. Hvězdičky a komety touto polevou štětcem opatrně potíráme. Pečeme v předehřáté troubě při 150 °C pět až sedm minut.

Čokoládové dortíky

Potřebujeme: 450 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 300 g tuku (máslo, Hera), 1 vejce, 1 vanilkový cukr, mouku na vál. Na krém: 2 žloutky, 150 g moučkového cukru, 20 g kakaa, 100 g másla. Na polevu: 2 žloutky, 100 g moučkového cukru. Na ozdobení: 50 g čokoládové polevy, 60 g vlašských ořechů.

Postup: Mouku zpracujeme s máslem, moučkovým cukrem, vejcem a vanilkovým cukrem na hladké těsto. Vyválíme je na tři až čtyři milimetry tenký plát, vykrájíme malá kolečka a upečeme ve vyhřáté troubě. Žloutky a moučkový cukr ušleháme ve vodní lázni do zhoustnutí. Ještě do teplé pěny nasypeme kakao, které se tak lépe rozpustí, a necháme ji vychladnout. Poté zašleháme máslo a hotovým krémem spojujeme kolečka po dvou k sobě. V rozpuštěné čokoládové polevě namočíme půlky vlašských ořechů a položíme je na alobal, aby čokoláda zaschla. Zbylé žloutky a cukr ušleháme ve vodní lázni do zhoustnutí. Touto hmotou pak poléváme naplněná kolečka. Na částečně zaschlou polevu položíme půlku vlašského ořechu namočeného v čokoládě a dortíky necháme doschnout.

(ruch)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040776
DnesDnes858
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4361
Tento měsícTento měsíc15129

Partnerské weby