Rýže je jednou z nejčastěji konzumovaných potravin na světě. Je také výbornou dietní potravinou, která udrží tělo zdravé a zároveň mu dodá dostatečné množství energie. Rýžovými pokrmy organismus získává mnoho vitaminů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin. Rýže je lehce stravitelná, bez cholesterolu, neobsahuje

lepek, a tak ji mohou jíst i lidé, kteří trpí celiakií.

Jaké rýži dát přednost? Kratší dobu na přípravu, nižší lepivost a také nižší glykemický index najdete u rýže basmati. Fajnšmekři ocení i lepší chuť díky nízkému obsahu vody. Indiánská rýže obsahuje vysoké množství vitaminu B, její zrna jsou dlouhá a tmavá. Ideální do rizota je například rýže arborio, která se pěstuje v Itálii, neboť po uvaření vytváří krémovitou hmotu. Natural rýže je oproti klasické bílé bohatší na vlákninu. Parboiled rýže je upravená speciální technologií a představuje kompromis mezi natural a bílou, aby se rychleji uvařila.

Víte, že v zemích, kde je rýže nenahraditelnou základní potravinou (v Číně a Vietnamu), se připravuje zásadně bez tuku a bez soli? Například arabský způsob přípravy rýže počítá na každý šálek se lžící másla nebo oleje. Vypraná rýže se ponechá chvíli ve vlažné vodě nabobtnat. V kastrolu se rozpustí tuk, přilijí se dva šálky osolené vody a jakmile se voda začne vařit, vsype se rýže, přiklopí a nechá se v troubě dvacet minut dusit. Podle čínského způsobu se na šálek rýže počítá se dvěma šálky vody. Voda se uvede do varu a nasype se do ní dobře vypraná rýže. Vaří se pomalu dvacet minut.

Jste zvyklí kupovat rýži ve varných sáčcích, nebo je pro vás chutnější upravovaná klasickým způsobem, tedy na tuku s cibulí a hřebíčkovým kořením? Ať tak nebo tak, měli byste vědět, že rýže má spoustu pozitivních vlivů na zdraví. Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům, napomáhá snižovat krevní tlak. Hrnek rýže obsahuje pouze 150 kalorií, a tak bezesporu patří do dietního jídelníčku. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, je vhodná pro výživu dětí a starých lidí, při problémech se žaludkem nebo žlučníkem, neboť nezpůsobuje plynatost.

(map)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044480
DnesDnes108
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2012
Tento měsícTento měsíc18833

Partnerské weby