Při přípravě drůbeže se musíme chránit před salmonelózou. Všechny použité předměty - nože, prkýnka a podobně - ihned po skončení přípravy umyjeme nejprve pod tekoucí vodou, poté v horké vodě s čisticím prostředkem. Zvláště zmrazenou

drůbež musíme důkladně tepelně zpracovat.

Pečeme-li kuře, dosáhneme křupavé kůžičky tak, že je v syrovém stavu - před pečením - potřeme například mlékem nebo smetanou. Ve smetaně můžeme rozšlehat tavený sýr a přidat různé bylinky. Místo mléka či smetany můžeme také použít ochucený olej (s česnekem, paprikou, kořením ke grilování a podobně).

Je-li kuřecí maso při přípravě dobře propečeno, poznáme opatrným tlakem prstu do masa. Neklade-li odpor, tkáň povoluje, maso není ještě propečeno.

Dříve, než začneme pečenou drůbež porcovat, necháme ji na teplém místě aspoň pět minut vychladnout. Kdybychom ji porcovali ihned po vytažení z trouby, vytekla by všechna šťáva a maso by bylo suché. Uvnitř masa se při pečení tvoří pára, která nafukuje buněčné stěny. Tímto se tomu zabrání.

Pokud připravujeme například prsíčka formou minutek, pak maso rychle opékané solíme až po oboustranném opečení. Kdybychom jej solili dřív, neutvořila by se kůrčička. Solené maso totiž pouští šťávu, tekutina vnikne do tuku v němž maso opékáme a znemožní prudké osmahnutí.

Maso na pečení ale potíráme solí a kořením dříve, než je dáme na pekáč. A solíme uvnitř i na povrchu.

(ryp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146250
DnesDnes518
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden518
Tento měsícTento měsíc14065

Partnerské weby