Sýry mají v našem jídelníčku nezastupitelné místo. Jde o potravinu bohatou na živočišné bílkoviny, obsahující vitaminy skupiny B, vápník, fosfor, síru, magnezium a další, proto by měla denně přijít na náš stůl. Servírování sýrů má svá pravidla. Znáte

je?

+ Sýr by se měl vyndat z ledničky alespoň půl hodiny před servírováním, aby se při pokojové teplotě rozvinuly jeho chuťové i typické aromatické vlastnosti.

+ Veškeré sýry podáváme na stůl vybalené z obalů i z papírů.

+ Pokud podáváme několik druhů sýrů, neměly by ležet jeden na druhém, ale pokládáme je vedle sebe, aby se jednotlivé chutě neprolínaly.

+ Servírování je nejvhodnější vcelku, na keramické či porcelánové míse, ovšem za nejvhodnější materiál pro prezentaci kvalitního sýra se pokládá dřevěné prkénko, které také vizuálně oživí zahradní párty, rodinnou oslavu, večírek. Můžeme je také pokrájet na kostky, trojúhelníčky nebo plátky. K měkkým sýrům je vhodná keramická deska, neboť chladnější povrch brání vytékání jemného vnitřku.

+ K sýrům podáváme bílý, žitný a černý chléb. K tvrdým sýrům chutnají velmi dobře i teplé tousty. Máslo není vůbec nutné, přesto je můžeme podávat k plísňovým, dobře vyzrálým sýrům. Jejich ostřejší chuť máslo zjemní.

+ Vynikající kombinaci docílíme podáváním sýrů s kouskem ovoce. Trendem dneška je také sýr nabízený s troškou marmelády či džemem, sušenými oříšky, netradiční jsou různé speciální hořčice. Chuť některý sýrů mohou zvýraznit bylinky a koření, nejčastěji mletá červená paprika, bazalka, ideální dvojici vytvoří s cherry rajčátky.

+ Pro tvrdý sýr zakládáme dezertní vidličku a nůž. Pro sýr měkký postačí jen dezertní nůž. Sýr odkrojíme nožem, naneseme jej na kousek ulomeného chleba, který jsme eventuálně potřeli máslem, a celé sousto vkládáme do úst.

+ Víte, jakým nejvhodnějším nápojem sýr doplnit? Samozřejmě vínem. K sýrům vyzrálým a s plísněmi se lépe hodí víno červené, k jemným sýrům smetanovým a krémovým víno bílé a růžové.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146253
DnesDnes521
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden521
Tento měsícTento měsíc14068

Partnerské weby