Paní Jiřina T, ze Svitav váhá: „Před časem jste psali o tom, jak využít barev v bytě, oblékání a podobně. Chystáme se malovat a mladší dcera chce na stěnách pokojíku zkombinovat barvy červenou a žlutou. Mně se to ale zdá takové nějaké moc křiklavé, až agresivní. Jak ji mohou ty dvě zvolené barvy ovlivňovat? "

Červená má od starověku význam života a krve. V antice byla zasvěcena bohu války - Áresovi, ale třeba v Číně je to barva štěstí. A nelze zapomínat na její spojení s erotikou a láskou, podněcuje emoce a vášeň. Dodává člověku energii, zvyšuje svalové napětí, tep i dech, může značit vzdor, agresi a nebezpečí.

Žlutá barva na první pohled místnost rozsvítí a prosvětlí, zdá se být veselá. Ve starověkém Egyptě to ale byla barva pouště a tedy neúrody a smrti. Ve středověku to byla barva prostitutek a čarodějnic nebo zrádců. Žlutá je i síra, proto je tu určité spojení s mocnostmi pekelnými. V Číně je to ale barva vycházejícího slunce, barva vznešenosti. Na žlutou barvu je lidské oko hodně citlivé, působí jasně a povzbudivě, podněcuje družnost a veselou náladu. Povzbuzuje rovněž paměť, podporuje čich a chuť. Červeně a žlutě vymalovaná místnost bude působit teplým dojmem. Ale pozor! U dětí může přemíra žluté vést k pláči, tato barva totiž navozuje a prohlubuje pocity frustrace. Žlutá ve spojení s červenou také rozhodně zvyšuje chuť k jídlu (ne nadarmo má tyto barvy ve svém znaku síť rychlého občerstvení McDonald’s).

Dcera paní Jiřiny zřejmě touží po nějakém oživení, volba barev ukazuje na živelnost a energii, kterou chce projevit. Ale odborníci a psychologové dávají za pravdu její matce, paní Jiřince, do dětského pokojíku bude lépe volit jiné barevné odstíny. „Syté barvy do dětského pokoje vhodné nejsou, obecně je lepší nevolit barvy vyvolávající aktivitu a agresivitu. Volte maximálně tři barvy - z toho jednu výraznou a dvě tlumenější. Více než kdy jindy platí v případě barevnosti, že čeho je moc, toho je příliš. Přírodní barvy jako dřevěná, kukuřičná, béžová atd. přinášejí klid a pohodu, proto se výborně hodí pro děti. Pokud se to ale s těmito barvami přežene a v místnosti budou chybět oživovací prvky, bude celkový dojem nudný a může dojít k potlačování dětské kreativity.“
(šál)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2185765
DnesDnes407
VčeraVčera543
Tento týdenTento týden950
Tento měsícTento měsíc12704

Partnerské weby