Rozdělíme-li lidské pokolení na „slabé“ a „silné“, zjistíme, že ta silnější polovina odchází ze světa o nějaký ten rok dříve. Vypadá to, že ženě, jako pokračovatelce rodu, byl dán do vínku odolnější organismus, aby lidský rod nev ymřel.

Žijeme v době různých změn a podnětů. Určitě je normální, že se zvyšuje životní tempo i úroveň, ale je to přijatelné i pro náš organismus? Stresové situace navozují různé reakce, snižuje se počet leukocytů v krvi. Mění se hladina hormonů adrenalinu, dochází k podtlaku nebo ke snížení obsahu kyslíku v krvi. Jestliže tyto situace nejsou příliš náročné, tělo si na řadu podnětů zvykne a vzniká jakási adaptace.

Určitou roli v životě ženy hraje menstruační cyklus. V těle ženy probíhají změny. Jde o přirozenou reakci na rozpad nevyužité vaječné buňky a všeho, co je s tím spojeno. Aktivizuje se imunitní systém, což má kladný vliv na celkový stav organismu. Je to v podstatě efekt podobný tomu, jaký vzniká, dostane-li se člověk do prostředí, kde jsou snížené podmínky týkající se množství kyslíku v ovzduší (vysokohorské podnebí). Fyziologie ženského organismu je tak trochu trénovaná a lépe vzdoruje nepříznivým vlivům. Je-li to opravdu tak, je „slabší pohlaví“ v tomto ohledu odolnější a v soutěži o délku života úspěšnější.

Pravdou je i to, že jsou muži, kteří se bez problémů dožijí devadesátky. Určitou roli sehrává i genová vybavenost, obrana proti stresu, pohybová a mozková aktivita, životospráva a další faktory.

Též bylo prokázáno, že mozek ženy je oproti mužskému menší, ale zato aktivnější, protože jím protéká více krve. Tento fakt zajišťuje vyšší metabolismus, určitou trpělivost a výkonnost. Potvrzuje to další studie amerických vědců, jež testovali dvacet mužů a dvacet žen, kteří dostávali různé paměťové testy. Při vybavování slov byla u každé skupinky jiná reakce.
(vít)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219383
DnesDnes541
VčeraVčera498
Tento týdenTento týden3780
Tento měsícTento měsíc11908

Partnerské weby