Už jste někdy přemýšleli o tom, že vaše chtivost se uplatnit a převzít vládu či určitý druh moci nad jinými lidmi může také mít biochemický podklad? Pro mnohé jedince je velmi báječný pocit moci se ihned rozhodnout, a hlavně uplatnit svoji moc. Kolik vládců na světě chtělo za každou cenu vládnout a jak to s nimi nakonec dopadlo? Ovšemže každý člověk není stvořen pro to, aby zvládal vedoucí místo, unesl tíhu zodp ovědnosti. Na druhé straně ze života víme, že mnoho lidí se nervově zhroutilo, když přišlo o důležité pracovní místo a pozici.

Jak zjistili vědci, touha člověka po moci úzce souvisí mimo jiné i s hladinou pohlavního mužského hormonu, který se nazývá testosteron. Bývá produkován především ve varlatech, také v nadledvinkách, takže ho mohou mít i ve větší míře v sobě některé ženy. Tento hormon má například na svědomí zvýšené ochlupení po těle, větší sexuální apetit, vykazuje tedy i vyšší touhu po moci. Dále u lidí s vyšší hladinou testosteronu v krvi byla zaznamenána vyšší frekvence srdeční činnosti, prožívali mnohem větší stres, když byli vmanipulováni do situace podřízeného člověka, tedy člověka bez jakékoliv moci a možnosti uplatnění svého rozhodnutí.

U žen bude tento mechanismus touhy vládnout jistě složitější, neboť mají v krvi také hormon testosteron, ale v podstatně nižších hodnotách. To možná vysvětluje, proč je tak málo žen na vedoucích místech, nebo třeba ve vládě. Tyto ženy mají převážně v krvi hormon estrogen, jenž má sklon k mateřství a k poddajnosti, tedy ne chuti vládnout za každou cenu. Jistě se zde budou uplatňovat i jiná než hormonální pravidla. Jaká to jsou, to je programem dalšího soudobého vědeckého bádání.
(mik)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310611
DnesDnes217
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1086
Tento měsícTento měsíc17537

Partnerské weby