Princip aromaterapie spočívá v působení vonných látek na mozková centra zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků - limbický systém. Jeho činnost ovlivňuje další nervová centra a řídí tvorbu a vyměšování životně důležitých hormonů. Pomocí správ ných vůní můžeme šířit dobrou náladu, povzbudit koncentraci a kreativitu. Zcela rozhodující pro účinek je kvalita, jen přírodní čisté éterické oleje zaručují požadované vlastnosti. Levné oleje jsou často synteticky vyrobené, neobsahují všechny důležité účinné látky.

Jak používat éterické oleje?
Odpařování. Používejte aromalampy ukončené mělkou miskou, z níž se působením tepla (svíčkou) odpařuje voda smíchaná s éterickým olejem. Éterický olej lze přidat do zvlhčovačů vzduchu.
Koupel. Velmi blahodárně působí koupel, do které přidáme minimálně deset kapek éterického oleje. Nejprve jej rozmícháme v šálku smetany. Ponoříme se do vody, zhluboka dýcháme a relaxujeme.
Inhalace. Do mísy s horkou vodou přidáme pět až deset kapek éterického oleje, přes hlavu si přetáhneme ručník a pomalu a zhluboka vdechujeme. Tato metoda je vhodná zejména při stresu nebo nachlazení.
Obklad. Namočíme větší kapesník do teplé vody s pěti až deseti kapkami éterického oleje. Vyždímáme, přiložíme na čelo, zhluboka dýcháme.
Přímá aplikace. Pár kapek si kápneme na místa hmatatelného pulsu (zápěstí, krční tepna) a užíváme jako parfém.
(jam)

DODATEK
Královnou mezi éterickými oleji je levandule. Navozuje pocit klidu a harmonie, zmírňuje bolesti hlavy, snižuje krevní tlak, působí proti křečím, stresu. Heřmánek a bergamot působí jako účinná antidepresiva. Limetka, grapefruit, pomeranč dokážou povzbudit a obveselit.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318015
DnesDnes669
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2819
Tento měsícTento měsíc24941

Partnerské weby

apartman banner