Věk, kterého se člověk může potencionálně dožít, dnes vědci kladou do rozmezí přibližně 110 až 120 let. Takovéhoto věku však zatím nikdo nedosahuje. Přesto je podíl starších lidí v rozvinutém světě vysoký, hlavně ov šem díky nízké porodnosti, pokroku v lékařství a zlepšení životních podmínek.

Zatímco se čtyřicátníci dnes už nepovažují za "středněvěké" a očekávají, že i v padesáti a šedesáti se budou cítit a vypadat dobře, s důchodovou hranicí se stále pojí vyhlídky nepotřebnosti, nudy, nečinnosti, ztráty nezávislosti a osamocení. Naše poměry a způsob života určitě rychlost stárnutí ovlivňují. Mnoho psychologů však zastává názor, že rozhodující roli hraje především stav mysli. Očekáváme-li, že v sedmdesáti zestárneme, pravděpodobně se tak také stane.

Odborníci zabývající se stárnutím zjistili, že proces stárnutí je souhrou mnoha změn. Vnitřní hodiny organismu například zpomalí produkci mnoha důležitých hormonů, imunitní systém slábne a odolnost vůči nemocem klesá. Musíme však rovněž nutně počítat s běžným opotřebováním těla slunečním ultrafialovým zářením, znečištěným životním prostředím, léky, pesticidy, škodlivinami v potravinách a nápojích i každodenní fyzickou námahou. Všechny tyto vlivy vedou ke vzniku vysoce aktivních atomů nebo jejich skupin, které reagují s dalšími a poškozují tak buňky lidského organismu i bílkovinná vlákna. To vše vede k příčnému spojování vláken, která se pak splétají a kůže v důsledku toho ztrácí někdejší pružnost. Stále více se pak rozvíjejí vrásky, žíly i tepny kornatějí, svaly měknou a údy tuhnou.

Výzkumy však ukazují, že některé primitivní národy, živící se nepříliš bohatou přírodní stravou, jako třeba rybami, obilninami nebo různými semeny, se dožívají pokročilého věku častěji a cítí se zdraví, plni energie, přičemž téměř neznají civilizační degenerativní choroby typu artritidy nebo srdečních obtíží. Dnes už proto nikdo nepochybuje o tom, že strava má na zdraví a dlouhověkost významný vliv.
(pk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204046
DnesDnes336
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden3720
Tento měsícTento měsíc13796

Partnerské weby