Olivový olej obsahuje takové chemické substance, které podporují vznik prospěšného HDL cholesterolu a potírají nebezpečné cholesterolové nánosy v arteriích. Někteří odborníci předepisují olivový olej jako lék, prot ože je vynikající prostředek ke snížení rizika srdečních infarktů a mozkových mrtvic. Podle výzkumů jedna až dvě polévkové lžíce denně výrazně zlepšuje krevní obraz pacientů se srdečním infarktem.

Olivový olej se používá k léčení řady zažívacích potíží - pálení žáhy, plynatosti, gastritidy, žaludečních vředů, zánětů tlustého střeva a zácpy. Má pozitivní vliv i na zdravou střevní mikroflóru. Účinně pomáhá při dýchacích potížích, především při suchém dusivém kašli, snižuje hladinu krevního tlaku. Zevně se používá na podrážděnou pleť, ke zklidnění ekzémů, rozpraskanou kůži a opary na ústech.

Olivový olej s rozetřeným česnekem je skvělé mazání na bolesti kloubů, neuralgii a podvrtnutí.
Ačkoli má olivový olej nepochybně léčebné účinky, je to tuk s velkým množstvím energie, proto by neměl být používán přehnaně. Zcela dostačuje 1 - 2 lžíce denně jako součást salátu nebo vařeného pokrmu.
 (žuk)

DODATEK
Podle jakosti zpracování rozdělujeme olivový olej na čtyři skupiny. Nejlepší je extra panenský (extra virgin), který výrazně voní po olivách.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183363
DnesDnes172
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2393
Tento měsícTento měsíc10302

Partnerské weby