Škodlivé bakterie a viry číhají všude okolo nás. Zvláště v zimním období, kdy je chřipková epidemie v plném proudu, bychom měli v rámci prevence dbát o zvýšenou hygienu, udržovat místa, kde číhají bacily, v co největší čistotě. Na jakých místech se s nimi nejč astěji setkáváme?
*Kuchyň patří v domácnosti k nejrizikovějšímu prostředí, pokud jde o nečistoty, různé mikroby a plísně. Vedle dřezu se špinavými talíři a hrnci, hotovým rájem pro bakterie jsou houbičky na nádobí. Ty patří k nejšpinavějším předmětům v kuchyni, neboť přijdou do styku jak se zbytky jídel, tak se špinavou pracovní kuchyňskou plochou. Vlhko a teplo v tomto prostředí ještě zvyšuje riziko, aby se bakterie v hojném počtu v kuchyni nejen zabydlely, ale také se dál množily.
*Slánka a pepřenka, samozřejmá součást prostřeného stolu, se často stává zásobárnou mikrobů. Tyhle dva nenápadní, avšak důležití pomocníci při stolování by se měly udržovat v naprosté čistotě. Ve veřejných restauračních zařízeních je lépe slánku nepoužívat, neboť nikdy nevíme, kdo měl slánku ve své dlani, zda na ni náhodou nekýchl a podobně.
*I sprchový kout nebo koupelna může být úkrytem nebezpečných bakterií. Podle zjištění vědců z univerzity v Coloradu v několika desítkách hotelů, až v třiceti procentech z nich, obsahovaly sprchové hlavice Mycobacterium avium, patogen spojený plicním onemocněním, které může postihovat osoby s oslabeným imunitním systémem.
*S nečistotou a špínou se můžeme každodenně setkávat při nákupu v supermarketu. Obří zásobárnou všelijakých bakterií je nákupní vozík nebo košík. Až dvě třetiny nákupních vozíků v supermarketech jsou kontaminovány bakterií E. coli.
*Kancelářský stůl hostí mnohem více bakterií než toaleta. Podle zjištění odborníků, kteří sledovali pracoviště stovek mužů a žen v různých oblastech amerických měst, ženy podle jejich výsledků měly třikrát až čtyřikrát více bakterií v předmětech, na předmětech a kolem nich na pracovní desce než muži. Ti zvítězili v počtu choroboplodných zárodků jen uvnitř svých tašek a peněženek. Peněženky silnějšího pohlaví byly zamořeny bakteriemi více než ženské zřejmě proto, že je častěji nosí v kapse u sebe, kde mají mikroorganismy dostatek tepla a vlhkosti pro množení.
*Možná nebudete věřit, ale na jednom čtverečním metru koberce se nachází přibližně až dvě stě tisíc bakterií. Podrážkami bot se na koberec jak doma, tak v kanceláři dostávají například bakterie přítomné ve fekáliích nebo třeba pesticidy.
(map)

DODATEK
Nejjednodušším způsobem, jak omezit šíření bakterií a chránit se před nákazou virovým onemocněním, je důkladné omytí a dezinfekce rukou, zvláště před jídlem, po použití toalety, mazlení se s domácími zvířaty, nebo při manipulaci se syrovým masem.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2128637
DnesDnes9
VčeraVčera810
Tento týdenTento týden3424
Tento měsícTento měsíc22130

Partnerské weby