Stárnutí z dvaceti až čtyřiceti procent ovlivňují geny, ale při správné životosprávě můžeme stárnutí oddálit. Připomeňme některá pravidla dlouhověk ých Japonců z Okinavy.

Malé porce, denně něco čerstvého
Žaludek naplnit pouze z osmdesáti procent, zní jedno z nejdůležitějších zásad. Denně přijmout pouze 1 800 kalorií, střídmost v jídle platí k samozřejmosti ostrovní říše. Kdo se přejídá, je líný a unavený, poněvadž přetěžuje organismus. Ovoce a zeleninu konzumujeme v barvách semaforu - červenou, zelenou a žlutou. Tím organismus přijme důležité látky, které ochraňují buňky a posilují imunitní systém.

Dbej, abys měl stále dost práce
U nás platí k dobrému tónu naříkat na množství práce. Raději bychom se posadili a odpočinuli si. Ne tak na Okinavě. V tradiční Ryükyü neexistuje slovo odpočinek. I vysoce postavení se zabývají nějakou prací. Někdo učí tance, jiný se sám zabývá zahradou, protože dokud máte nějaký úkol, podílíte se na obecních záležitostech, jste spokojení. Dělejte to, co vám bude působit radost. Nemusí být všechno perfektní.

Pohybuj se, ale nehoň se
Tělesný pohyb je pro staré lidi na Okinavě tak důležitý, jako čištění zubů. K tomu patří gymnastika, lidové tance a bojová umění. Sport se ale nepovažuje jako fit činitel. Pohyb prožívají Asiaté jako meditativní akt, který přivádí tělo, ducha a duši do souzvuku.

Pěstuj přátelství
Pocit být uznáván spoluobčany je jedním z podstatných receptů úspěchu u Japonců. Až do dnešních dnů mají lidé na Okinavě vyvinutý smysl pro společnost a dbají na to, aby každý člen, od nejstaršího po nejmladšího, byl zahrnut respektem a stejným pocitem důležitosti. Nikdo netrpí nemocí osamění. I ten, kdo žije sám, je zřídka sám. Děti, vnuci, pravnuci, přátelé, všichni žijí ve velkém společenství.

Plánujte pevné rituály
Mnoho Asiatů žijí v pevném rytmu, který dává jejich všedním dnům strukturu. Tento takt je určován zvyklostmi, zálibami, povinnostmi a zvyky. K tomu patří například ranní gymnastika, společný oběd s rodinou nebo odpolední kávové dýchánky. Rovněž motlitby dávají dnu smysl
(nech)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164524
DnesDnes324
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden324
Tento měsícTento měsíc10700

Partnerské weby