Mnoho lidí trpí při změně počasí bolením hlavy a depresemi. Bolesti hlavy, únava, křeče a deprese, to jsou čtyři signály, které zvěstují, že jsme citliví na změnu počasí, na čas, kdy se tlaková výše vzdaluje a nastupuje tlaková níže a naopak. Citlivost vůči počasí se týká asi sedmdesáti procent obyvatel. Není to sice nemoc, ale k nemoci to může přispět. Mezi počasím a zdravím totiž existuje větší souvislost, než by se mohlo zdát.

Vítr znervózňuje už tak vystresované lidi, teplo a chlad mají vliv na srdce. Dlouholeté studie dokazují, že 78 procent všech zánětů slepého střeva se začaly rozvíjet při změně počasí. Když svítí slunce, akutní onemocnění ustupuje. Jestliže je nebe zatažené, počet onemocnění stoupá. Změnou počasí se mění i magnetické pole Země a tím je narušen náš biorytmus.

Medicína rozlišuje dva druhy lidí citlivých na počasí. Typ T a typ Z. Lidé prvního typu jsou obvykle obéznější, menší a mají dobře prokrvenou pleť. T znamená teplo a tento typ trpí více, když se otepluje. Má sklony k poruchám spánku, bolestem hlavy, zánětům, neurózám, depresím. Typ Z patří k lidem kostnatějším, vyšším. Z znamená zimu. Tento typ trpí, pokud se ochlazuje, a jeho potížemi jsou křeče, průjmy, infarkty a revma.

Oblasti vysokého tlaku působí většinou pozitivně. Vzduch je skoro prostý bakterií. Rány se rychleji hojí, nemoci ustupují. Když se blíží fronta nízkého tlaku, můžeme počítat spíše s chorobami. Když tlak klesá, trpíme bolestmi hlavy, klesá krevní tlak, zvyšuje se nebezpečí trombóz, embolií a infarktů. Studená fronta, která před sebou hrne polární vzdušné proudy, je také nebezpečná. Zvyšuje se počet astmatických záchvatů a migrén, krevní tlak stoupá.
(hen)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183362
DnesDnes171
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2392
Tento měsícTento měsíc10301

Partnerské weby