Iceman, tak se přezdívá osmapadesátiletému Holaďanovi, který se jinak jmenuje Wim Hof. Tento muž je, co se schopnosti odolávat mrazu týká, skutečným světovým rekordmanem. Dokáže přežít v extrémních teplotních podmínkách, při nichž by jiní zemřeli a nebo přinejmenším omrzli. Wim Hof tvrdí, že své neobvyklé dispozice

objevil ve věku kolem dvaceti let a začal je postupně rozvíjet. Před devatenácti lety vyrazil poprvé na půlmaraton do oblasti asi 150 kilometrů severně od polárního kruhu. K údivu pořadatelů i všech zúčastněných ho běžel bos. Celý maraton pak zdolal o pár let později (jen v kraťasech) za teplot, které se pohybovaly kolem minus 20 ºC.

Na Everest v sandálech

V arktickém moři uplaval 50 metrů pod ledem a pokusil se vylézt i na nejvyšší horu světa Mount Eeverest oblečený pouze v sandálech a v šortkách, ale nakonec to musel kvůli zranění nohy vzdát. Dosáhl však výšky 7 400 m n. m. Při jedné veřejné akci se nechal na ulici v New Yorku zavřít do skleněného bazénu naplněného ledem a vydržel v něm 71 minut. Lékaři přitom monitorovali jeho tělesné funkce a zjistili, že ačkoli teplota jeho těla klesla na 34 stupňů Celsia, tep se mu zvýšil na 120 za minutu. Vůbec se netřásl a jeho fyzický stav odpovídal závodnímu tempu.

Metoda otevřené mysli

Lidé jsou většinou podchlazeni brzy poté, co zůstanou v mrazu bez přiměřeného oblečení. Lékaři říkají, že pokud tělesná teplota člověka klesne pod 32 stupňů Celsia, umírá. Wim Hof ale tvrdí, že extrémní chlad zvládá díky tomu, že aktivuje části svého mozku, které běžná populace obvykle nedokáže vědomě kontrolovat. Wim si ale zkrátka přenastaví svůj „vnitřní termostat“. Za tři hlavní pilíře své metody pokládá kontrolovaný dech, důslednou mentální pozornost věnovanou signálům přicházejícím z těla a především udržování otevřené mysli.

Jeho metoda se podobá tibetským tummo technikám. Tummo (oheň moudrosti) je podle Tibeťanů práce s pohybem, kdy se při zadržení dechu užívá speciálních vizualizačních technik, díky čemuž jsou lámové schopní sedět vysoko v horách na sněhu a přitom ještě uvolňovaným tělesným teplem vysušit mokré prostěradlo. Hof však tvrdí, že neměl nikdy žádné učitele ani vzory, které by kopíroval. Veškeré zkušenosti prý získal samostudiem.

Vůlí ovládaný imunitní systém

Wimu Hofovi se hlásí adepti, kteří by se rádi stali jeho žáky a následovníky. On pro ně pořádá semináře, meditace v zimě, organizuje otužovací běhy ve sněhu naboso.

Nizozemští vědci Wima testují a zkoumají jeho metodu. Zatím je asi nejvíce překvapil, když při jednom experimentu dokázal vědomě vzdorovat symptomům připomínajícím chřipku, kterým jiných 200 testovaných dobrovolníků podlehlo. Znamená to, že zřejmě dokáže vlastní vůlí ovládat imunitní systém i autonomní nervový systém a také produkci hormonů a dalších látek ve svém těle…

Lucie Zemanová

Foto: Archiv Wima Hofa

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201065
DnesDnes136
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden739
Tento měsícTento měsíc10815

Partnerské weby