Už ve středověkých lékopisech Paracelsových se objevil bylinný recept s názvem Elixir Ad Longam Vitam, tedy elixír pro dlouhý život. A jistě není náhoda, že složením velmi připomíná tzv. švédské kapky. Ty harmonizují funkci vnitřních orgánů a tím i celé tělo a svého času byly velice oblíbené především v

Německu a Švýcarsku.

Díky čtenářce Renatě G., která nám zaslala recept, si tento „medikament“ můžete zkusit vyrobit sami.
Potřebujete následující ingredience: 750 ml alkoholu (vodka, slivovice), 40 g směsi bylin ze stejných dílů natě pelyňku, kořenu hořce, kořenu pupavy, kořenu třemdavy, semen muškátového oříšku, natě medvědího česneku, kořenu rebarbory, kořenu anděliky, sušeného muškátového květu, jílu červeného, kurkumy cicváru, kořenu mochny nátržníku, kořenu puškvorce, drcené sušené pomerančové kůry, senny a zázvoru, sušených švestek, manny, myrhy, šafránu, verpáníku lékařského (léčivá houba – pozn. redakce), listu boldovníku vonného.
Příprava: Do přiměřeně velké sklenice nasypete směs bylin a zalijete ji alkoholem. Necháte stát na teplém místě asi tři týdny, občas protřepete. Obsah sklenice následně scedíte přes jemné plátno.

Dávkování: Podle starých receptářů se užívá jedna lžička ráno a jedna večer. Kapky lze ředit v čaji, medu či ovocné šťávě.

(šál)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201050
DnesDnes121
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden724
Tento měsícTento měsíc10800

Partnerské weby