0810nespavostPatříte k těm, kdo se ráno probouzí unavený, nervózní, s pocitem, že spánku moc nedal? Podle statistických údajů až patnáct procent dospělé populace trpí nespavostí. Závidět lze tomu, kdo si dopřává kvalitní spánek a odpolední zdřímnutí považuje za rozkoš, neboť nespavost

ohrožuje lidské zdraví. Zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky, duševních poruch i obezity. Kolik spánku ale potřebujeme? Podle lékařů je ideální spát sedm až osm a půl hodiny denně. Samozřejmě potřeba spánku je odlišná, velmi individuální, s přibývajícím věkem většinou klesá. Kdo je přesvědčený o tom, že spánkový deficit dohoní o víkendu, hluboce se mýlí. Do zásoby se podle odborníků vyspat nelze, naopak důsledný spánkový rytmus si tělo žádá a velice mu prospívá. V případě přetěžování, šizení nočního klidu naopak dostává organismus nebezpečně zabrat.

Ať už je příčinou nespavosti nerovnováha hormonů, přetížený žaludek, stres, osobní starosti a problémy, lepší je vyzkoušet některou z osvědčených přírodních kúr než se vydat pro pilulky do lékárny. Zkušené bylinářky nedají dopustit na voňavou meduňku. Stačí polévkovou lžíci drogy spařit šálkem vařící vody a nechat vyluhovat deset minut. Pomůže nejen navodit klidný spánek, ale zmírní srdeční arytmii, prospěje při vysokém krevním tlaku, tiší žaludeční neurózu. Co ještě pomůže ke zdravému spánku? Před spaním se snažte místnost dostatečně vyvětrat, neměla by být přetopená. Pozor na konzumaci těžkých jídel k večeři, také se nedoporučují káva či silný čaj, které obsahují kofein. Pamatujte na to, že kvalitu spánku ovlivňuje dobrá postel a matrace. V ložnici nemají co dělat televize ani žádná vážná témata k povídání si s partnerem. Postel je na spánek a milování, na nic jiného. Důležité je naprosté ticho a dostatečně zatemněný pokoj.

(map)

DODATEK

Podle odborníků je ideální ukládat se na lůžko ve stejný čas. Chodit spát denně v určitou hodinu a pravidelně vstávat pomůže k potřebné synchronizaci biologických dějů v těle.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201054
DnesDnes125
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden728
Tento měsícTento měsíc10804

Partnerské weby