0411pamatnik 1Primát centra napoleonských válek si u nás pevně a odůvodněně drží Slavkovské bojiště. Tam se odehrála legendární bitva tří císařů. Významné setkání trojice tehdejších zainteresovaných panovníků se ale odehrálo též v Čechách. A to poblíž Vraného. Pouze

složení bylo odlišné.

Pyramida v polích

Nicméně nejde o známé Vrané nad Vltavou, nýbrž o hezký starobylý městys Vraný na Kladensku. Ten je položen kousek od rozhraní Středočeského a Ústeckého kraje. A tady se vedle silnice do sousední Peruce tyčí nepřehlédnutelná stupňovitá pyramida kamenného památníku, zakončená sochou orla s rozepjatými křídly. Už její zvláštní osamělé umístění mezi pustými lány polí zaslouženě vzbudí zvědavost. A zároveň naznačí, že se tady muselo odehrát něco doopravdy mimořádného.

Setkání tří panovníků

Psal se rok 1813. Tehdy už Napoleonovi hodně teklo do bot, poněvadž o rok dříve zažil ruské fiasko. Přesto se mu ale podařilo znovu vybudovat bojeschopnou armádu a uštědřit protivníkovi pár porážek. Rychlý spád událostí ale směřoval k rozhodujícímu boji. Zvláště když se k rusko-pruské koalici opětovně přidalo Rakouské císařství. Právě u Vraného rakouské vojsko rozbilo 17. srpna svůj tábor. A o dva dny později tu vykonalo slavnostní přehlídku, které společně přihlížel ruský car Alexandr I., rakouský císař František I. a pruský král Bedřich Vilém III. Trojice mocnářů ji sledovala přesně z místa, kde se dnes nachází památník. Následně se rakouské vojsko odtud vydalo na pochod k Drážďanům. Tam ovšem prohrálo a Francouzi se počali valit do Čech. Nicméně spojenci je během střetu nedaleko Chlumce odrazili, a pak se již rozeběhlo tažení korunované vítězstvím v Bitvě národů u Lipska. Památník poblíž Vraného byl odhalen 19. srpna roku 1913, tedy u příležitostí stého výročí uskutečnění vojenské přehlídky.

Na závěr jen dodejme, že orel i deska na památníku jsou repliky z plastu imitujícího kov, neboť originály velmi lákají zloděje. Původní bronzová deska odtud byla ukradena již v roce 1919.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201054
DnesDnes125
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden728
Tento měsícTento měsíc10804

Partnerské weby