0707zazracne 3Mezi neuvěřitelné a zcela nepochopitelné události rozhodně patří zázračně přežité pády z výšek 50, 100 i více metrů. Ovšem přežití pádu z výšky tří kilometrů patří už k nemyslitelným. A přece k tomu už došlo. Psal se rok 1971, když se dopravní letadlo peruánské společnosti LANSA, letící z hlavního města Limy

do Pucallpy, dostalo na Štědrý den do silné bouře. Do letadla zmítaného silným větrem pak ještě navíc udeřil silný blesk, rozlomil letící stroj na dva kusy a ty padaly z více než tříkilometrové výšky k zemi. V letadle mimo další pasažéry cestovala sedmnáctiletá studentka zoologie Juliane Koepcke, která v hrůzném okamžiku tiskla ruku své matky. V momentě, kdy se ozvala děsivá rána, dívka ztratila vědomí. Po nějaké době přišla k sobě a zjistila, že je mrtvá nejen její matka, ale i další cestující. Nakonec si uvědomila strašnou skutečnost, že zůstala ze všech pasažérů na palubě jako jediná živá. Zatímco všechny ostatní pád letadla zabil, Juliane vyvázla se zlomenou klíční kostí, škrábancem na paži a s nateklým okem. Její boj o přežití tím ovšem zdaleka neskončil, neboť letadlo se zřítilo do neobydlené oblasti uprostřed peruánské tropické džungle.

Pomohly rady otce

Po nesmírném zármutku nad ztrátou své matky se mladá studentka poměrně rychle vzchopila a začala hledat záchranu. V troskách letadla našla několik sladkostí, které se jí staly na příští dny jedinou dostupnou potravou. Přítomnost divoké zvěře, jedovatých hadů a otravného hmyzu nedovolila dívce v noci příliš usnout. Přitom ji čekala velmi náročná cesta nebezpečnou divokou džunglí, při které využívala rad svého otce, jenž byl významným biologem. Podle potůčků a potoků se dostala až k proudu řeky, který ji po devíti dnech únavné a strastiplné cesty nakonec přivedl k civilizaci.

Existují neuvěřitelné náhody?

Zpráva o zázračném přežití mladé dívky se brzy rozšířila po celém světě, přičemž bylo vyzdvihováno Julianino mimořádné štěstí, vytrvalost i chladnokrevné uvažování ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Dodnes se odborníci nemohou shodnout na tom, proč právě tato dívka celou tragédii přečkala bez vážnější újmy. Určitá role se přičítala skutečnosti, že dívka byla připoutána ke svému sedadlu, s nímž vyletěla v průběhu pádu letadla a přistála s ním na zemi. Sedačka tak zřejmě mohla sehrát roli jakéhosi padáku a ztlumila náraz při dopadu. Ovšem i tak se jedná o neuvěřitelnou náhodu, neboť i ostatní cestující byli řádně připoutáni. Nebo šlo o pomoc strážných andělů a zázrak? Každopádně zachráněná dívka prožívala po mnoho následujících roků hrůzné noční můry.

Osud nebo Bůh?

Ve své autobiografii se Juliane Koepcke, ze které se během let stala velmi respektovaná a úspěšná zooložka, zamýšlí, proč měla tak neuvěřitelné štěstí právě ona. Odpověď na tuto otázku je nesnadná, neboť se jedná o souhru mnoha náhod a možná též o řízení osudu. Co víme o záměrech vyšších sil, které se promítají i do lidských životů? Každý člověk na tomto světě má zřejmě svůj stanovený čas, a ten v případě Juliane ještě zřejmě nebyl naplněn. Anebo s ní měl osud či Bůh zcela jiné záměry? Každopádně zázraky se dějí a my je můžeme jen s údivem přijímat.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201061
DnesDnes132
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden735
Tento měsícTento měsíc10811

Partnerské weby