Zima nám už opravdu ťuká na dveře a méně slunečního světla souvisí i se zhoršenou náladou. Pokud se k tomu přidá ještě nějaké to neštěstí nebo změna v našem životě, projeví se bolestné pocity, které se říká deprese. Tu ale mohou navodit i blížící se vánoční svátky, zvláště pak lidem, kteří žijí sami. Pokud přetrvají a narušují běžný život, jde už o onemocnění.

V nějaké formě postihuje deprese na celém světě 20 procent žen, 10 procent mužů a 5 procent dospívajících. Jde o onemocnění celého organismu, nikoliv jen duše. Ovlivňuje způsob, jak jíme, spíme, co si myslíme o sobě a ostatních věcech. Není známkou osobní slabosti, nejde o stav, který je možné překonat vůlí. Příznaky mohou bez léčby přetrvávat i měsíce a roky, proto bychom se měli začít co nejdříve léčit.

Deprese může vyvolat právě v těchto dnech i samota, protože na nás ze všech médií spouštějí informace o tom, jak máme být právě v těchto nastávajících dnech šťastní a veselí. Opak je ale někdy pravdou, a tak není divu, že se ordinace psychologů a psychiatrů začínají plnit daleko více než třeba v létě. Nezapomínejme na dostatek světla, vitaminů a také na to chodit mezi lidi. Vypovídat se ze svých problémů je daleko lepší prevence než sedět u televize a naříkat na svůj osud. A nakonec – všechno jednou uteče, i Vánoce.

Pokud ale aktivně najdeme někoho blízkého, s kým budeme moci všechno probrat, může toto onemocnění zcela ustoupit. Pokuste se o to i vy, protože pozitivně naladěný člověk bude mít vždycky daleko větší úspěchy než ten, který se jimi z jakéhokoli důvodu nechá pohltit.
(toh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146261
DnesDnes529
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden529
Tento měsícTento měsíc14076

Partnerské weby